Siz Konuşmasanız da Hareketleriniz Herşeyi Anlatıyor

0

Yaşadığımız çevrede her gün onlarca insanla muhatap oluyoruz. Sadece sözel değil, hareketlerimizle de davranışlar sergiliyoruz.

Fark etmeden yaptığımız bazı hareketler doğuştan gelir; bebeğin emme becerisi veya gülümsemesi gibi,

Bazıları kültüreldir, bir erkekle yan yana geçerken sırtını dönmesi gibi,

Bazıları da evrenseldir; kızınca kaşlarımızı çatmak, mutluyken gülümsemek ve hayır demek için kafamızı iki yana sallarız.

Omuz silkerek aldırmadığımızı gösterir, kollarımızı kavuşturarak bir konuyu kabul etmediğimizi belirtir veya fark etmeden yalan söylerken ağzımızı kapatırız.

vücutdilindeyalan

Karşılıklı iletişime geçerken dikkat etmemiz gereken nokta; kendimizin ve karşımızdaki kişinin belirli bölgeleri olduğudur.  “Kişisel alanımız” olan bu bölgeye kendi mülkiyetimizde olan ev, ofis, araba hatta mutfağımız bile dahildir.
Bu alanın belirlenmesinde kültürel hayatın etkisi var. Bazı kültürler kalabalığa, bazıları da geniş alana alışıktır. Kalabalık şehirlerde yaşayanlar yani bizler, mesafeleri daha yakın tutuyoruz. Yaşanılan yer ne kadar tenha olursa, kişisel alanlar o kadar geniş oluyor.
Kişisel alanlar;
Mahrem bölge; bölgelerin en önemlisidir. 15 – 45 santimetre arası olan bu bölgeye duygusal olarak yakın olan kişiler girebilir.

Kişisel bölge, 46 santimetre ile 1.2 metre arasıdır, genellikle sosyal etkinliklerde ve toplantılarda başkalarıyla aramızda bıraktığımız mesafedir.

Sosyal bölge, 1.2 metre ile 3.6 metre arasında olup, çok iyi tanımadığımız kişilerle aramızda bıraktığımız mesafedir.

3.6 metrenin üzeri olan ortak bölge ise kalabalık bir grubun karşısında konuştuğumuzda durmayı tercih ettiğimiz mesafedir.
Başkalarının kişisel alanlarına saygı duyduğumuz sürece kabul görür veya reddediliriz. Önemli olan bu alanları kabul edip, ona göre davranmak, ancak bu şekilde insan ilişkilerinde olumsuz sonuçlardan korunuruz.

vücutdili2

Etrafınızda rastladığınız hareketleri düşünün;

 • Arkadaşımız “evliliğinden çok memnun olduğunu” söylerken, bir yandan da parmağındaki yüzüğü takıp çıkarıyorsa, evlilikte sorunları var olabilir.
 • El sıkışma konusu da hassas; parmaklarınızın ucundan tutarak elinizi sıkan biri size güvenilir geliyor mu? Ben güçlü bir el sıkışmayı tercih ederim.
 • Ağız kapatmaya ne dersiniz ? Ağzınızdan bir şey kaçırıyorsanız veya yalan söylüyorsanız istem dışı eliniz ağzınıza gidiyor.
 • Hoşlandığımız biriyle karşılaştığımızda elimiz hemen saçlarımıza gidiyor, işte size doğal flört hareketi! Kadınlar bu konuda çok uyanık, maalesef erkeklerin algıları o kadar zayıf. Kadınların, erkeklere göre daha zengin flört etme teknikleri var.Karşı cinsten biriyle karşılaştığımızda fizyolojik olarak daha dinç ve dik durmaya çalışıyoruz, bir de karnımızı içeri çekiyoruz.
 • Saçlarımızı savurarak saç atma hareketini çok sık yapıyoruz.Dokunmayı başlatıyoruz, yavaşça ve seksi bir şekilde gülümsüyoruz. Bilek bölgesi erotiktir, göstermeyi seviyoruz. Yan bakış atıp gözlerimizi kaçırmaya, omzumuzun üzerinden yan bakmaya, bacak bacak üstüne atma hareketleri yapmaya başlıyoruz.

bedendiliflört

 • Erkekler flörte başlarken gömleğini, kravatını,kol düğmelerini ve ceketini düzeltme hareketleri yapar. Göz temasını arttırır, vücudunu kadına doğru çevirip ayağını uzatabilir. Gerçekten ilgileniyorsa göz bebekleri büyür. En saldırgan halleri, başparmaklarının kemerde asılı olması halidir.
 • Aldatma hareketleri çocuklarınızdan tanıdık gelir; azarladığınızda elleriyle kulaklarını kapatacak, bir şeye bakmak istemiyorsa gözlerini elleri ya da kollarıyla gizleyecek,yalan söylüyorsa da hemen ağzını örtecektir. Yetişkin dünyası da bundan çok farklı değil.
 • Göz ovuşturma hareketi erkek ve kadınlarda farklı mesaj veriyor. Erkekler gözlerini güçlü bir şekilde ovuşturursa ve yalan büyükse gözlerini de kaçırırlar. Kadınlar makyajdan da olsa gerek, gözün altını hafifçe ovuştururlar.
 • Eliniz kulak çevresinde geziniyorsa, kötü şeyleri duymaktan kaçındığınızı gösterir.
 • Boyun kaşıma hareketi, şüphe ya da emin olmama, karşınızdaki kişinin sözlerine katılıp katılmadığınızdan emin olmadığınızı belirtir.
 • Ağıza parmakların sokulması, baskı altında olduğunuzun işaretidir.
 • Yaka çekiştirme hali; yalan söyleme nedeniyle hassas yüz ve boyun dokularında kaşınma yaratmasından kaynaklanır. Bu hareketi yapan kişiden açıklama yapmasını veya tekrar etmesini isterseniz kendini ele verebilir.
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın