Siz de Tutamıyorsanız Dert Etmeyin, Çaresi Var

0

En olmadık zamanlarda; öksürürken,hapşırırken,gülerken idrar kaçırma problemi bir çok kadının ortak derdi. Asla utanılacak bir durum değil, tedavisi var.

Tanı konulması için önce kadın hastalıkları muayenesi yapılıyor. Ardından idrar tahlili, idrar yolu enfeksiyonu ile idrara çıkma alışkanlığı taip ediliyor.

Ürodinomi adlı test ile hangi durumlarda idrar kaçırıldığı ve idrar torbası fonksiyonları inceleniyor.

Her yaş grubunda, hiç doğum yapmamış kadınlarda da görülen bu durum hem yaşam kalitesini hem de ruhsal durumu ciddi şekilde etkileyebilir. Menopoz döneminde de kadınlar sıklıkla bunu yaşıyor.

idrarkacırmasorunu

Üç tip idrar kaçırma var;

Stres tipi; öksürürken, gülerken ve ağır bir şey kaldırırken oluyor. Bu tip en çok zorlu doğum yapan ve menopoz sonrası östrojen hormonunun çekildiği zaman görülüyor.

Sıkışma tipi; kişi idrara çıkmasa bile tuvalet ihtiyacı olduğunda ani kasılmalarla oluyor. Daha çok nöro-masküler altyapılı bir tip olarak biliniyor.Şeker hastalığı, bunama,parkinson ve MS hastalıkları bu gruba giriyor.

Aşırı aktif mesaneli tipte; çok sık idrara çıkma ve sıkışınca da idrarın kaçırıldığı görülüyor.

İdrarın tutulmasını sağlayan kas yapısının veya mesanenin işlevinin bozulması sonucu ortaya çıkan bu durumun en belirgin nedenleri; doğumlar,aşırı kilo, yaşın ilerlemesi, sigara içme, kronik öksürük, kabızlık, menopoz, vücut bağ dokusunun gevşek olması ve kronik astım-bronşittir.

Hormonların da bu sorunda rolü var; progesteron hormonu hamilelikte kasları gevşetir. Bu da idrar kaçırılmasına neden olur.

İleri yaşlarda östrojen hormonu düşünce dokular gerginliğini kaybeder, pelvis taban kasları ile mesane tabanı ve idrar borusunun anotomik desteği zayıflayınca idrar kaçırma başlar.

idrarkacırma

Tedavisi nasıl yapılıyor;

  • Şiddetli şikayetler yoksa pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi yöntemi uygulanıyor.
  • Orta ve ileri düzeydeki, kaçırmalarda cerrahi yöntem öneriliyor. Biofeedback yönteminde vajene bir cihaz yerleştiriliyor ve hasta pelvik kaslardaki kasılmayı anlayabiliyor.
  • Vajinal ağırlık egzersizleri ile kaslar güçlendirilebiliyor.
  • Manyetik sandalye yönteminde hasta manyetik dalgalar yayan bir sandalyeye oturtularak pelvik kaslar güçlendiriliyor.
  • Vajene düşük dozda elektrik akımı uygulanarak tedavi edilebiliyor.
  • Çok ciddi sıkıntılar yaşayan ve sosyal hayatı etkilenen kişilere lokal anesteziyle uygulana bir yöntem de var. İdrarın dışarı atılmasını sağlayan borunu altına bir bant yerleştiriliyor. Uzmanlar yaklaşık yarım saatlik bu işlemin başarı oranı %90 dan fazla olduğunu söylüyor.

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın