Diyetleri Yarıda Bırakanlardan mısınız?

0

Diyet denince artık tüylerim diken diken oluyor, çok disiplinsiz biriyim bu konuda. İyi niyetle başladığım her diyeti yarıda bıraktım, üstelik estetiğin nimetlerinden de faydalandım ama yemeye devam edince sorun çözülmüyor.
Diyet randevularımı listeyi yapamadığım için ertelemek, böylece ara vererek aldığım kiloyu vermeye ve ondan sonra gitmeye çalışmak en sık yaptığım yanlışlardan. Kendimle yüzleşmeyip, inkar etmek ve bunu bilmek de ayrı bir erdem.

diyet13

Çok iyi biliyorum ki amaç sağlıklı beslenerek sağlıklı yaş almak, bunu bir çok insan yapıyor neden ben yapamıyorum ? Bazı arkadaşlarım var ki tüm ısrarlara rağmen diyet programını bozmuyor, riskli gıdalardan kaçınıyor. Bu nasıl bir iradedir, benden farklı ne yapıyorlar ki…
İşin aslı kişilik özellikleri ve duygusal problemlerle başa çıkma şeklimizde, stres, ekonomik koşullar, oturarak uzun saatler çalışmamız, hareketsiz yaşam, mutsuzluk derken içimizdeki boşluğu doyuramıyoruz, doyum sağlamayı yani haz almayı yemekle sağlıyoruz.
Duygularımızı genellikle bastırıyoruz ve bağımızı kesmiş oluyoruz. Öfke, kıskançlık, sıkıntı, kırgınlık…Bu duygular hayat içindeki sınırlarımızı belirliyor, bunları bastırmaya çalışmadan farkederek ruhsal açıdan huzuru yakalayabiliriz.

 

Günlük hayattaki problemlerin farkına varabilmek için not tutabiliriz, duygusal dalgalanmalarımızı anladıkça kendimizle barış yapabiliriz. Hangi duygularla yediğimizi bilmek önemli, ancak o zaman duyguyu tanıyıp ifade edebiliyoruz.
Disiplinim yok demiştim, iç disiplini sağlamak gerekli. Kendi isteğimizle mi diyete başladığı yoksa etrafın baskısıyla mı başladığı önemli, daha önceki diyetlerde olumsuzluklar yaşandıysa başarısızlık duygusunu daha şiddetli hissediyoruz. İşte psikolojik destek de burada gerekiyor. Motivasyonumuzu kaybetme nedenlerinin farkına varıp, sorun çözme ve ödüllendirme tekniklerini de öğreniyoruz.
“Yasak istek doğurur” sözüne çok inanıyorum, yasaklar daima çekici gelir. Daha önce yemeyi düşünmediğimiz bir yiyecek birdenbire çekici hale geliyor, bu durumlarda o ortamdan uzaklaşmayı denemeliyiz. Hayır demek daha büyük bir ödül, uyaran besinden kurtularak ve yeme duygusuyla başederek daha güçlü oluyoruz.

diyet17

Diyelim ki başa çıkamadık, yedik. Bu insani bir durum olduğunu kabul etmek ve yaptığımız yanlışı telafi etmek daha doğru olur, aktiviteyi arttırmak bile bir çözüm demektir.
Öğrendiğimiz her şey yapmadıkça sona erer, yerini başka bir davranışa bırakır. Alışkanlıkları değiştirmek için 21 güne ihtiyacımız var, denemekten kaçınmamalıyız.
Başarılı bir diyetin yolu önce hazır olmaktan geçiyor. Diyet yapmak için gerçekçi bir hedefimizin olması, karar vermek ve doğru zamanı seçmek şart. Hayat bizim hayatımız, başkalarının takdirinden önce kendimizin takdirini kazanmalıyız.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın