Siz Beni Nasıl Görüyorsunuz?

0

21 Mart bir çoğumuz için doğanın uyanışı, baharın müjdesi anlamına gelir. 21 Mart aynı zamanda Down Sendromu farkındalık günü.

Down Sendromu, genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down Sendrom’lu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47. Down Sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Dünyada 6 milyon Down Sendromlu bulunuyor. Ülkemizde ise bu konuda çok sağlıklı bir veri yok. Ancak 100 bin civarında Down Sendromlu birey olduğu tahmin ediliyor.

Amerikalı oyuncu Olivia Wilde’nın yer aldığı  Down Sendromu farkındalık günü için hazırlanan video, bu bireylere bakışımızı sorguluyor.

 

“ Bu benim kendimi nasıl gördüğüm… Bir evlat, kız kardeş, arkadaş, güvenebileceğiniz insan… Hayatı paylaşabilecek, dans eden şarkı söyleyen nefessiz kalana kadar gülen biri… Bazen ağlayan, başarması imkansız olsa bile hayallerinin peşinden giden biri. Kendimi önemli, anlamlı güzel yaşamı olan sıradan biri olarak görüyorum. İşte kendimi böyle görüyorum…

Siz beni nasıl görüyorsunuz?”

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın