Siyah ve Süper Antioksidan Besinler

0

 

Her şey sağlık için, ne kadar sağlıklı beslenme o kadar sağlıklı yaş alma demektir…

Koyu yeşil renkli baklagiller, sebze ve meyvelerin tahtına, yüksek besin içerikli ve açık renkli besinlerden daha güçlü olan siyah besinler çıktı.

Antioksidan bombası adı verilen bu süper yedi besine artık masalarınızda daha fazla yer ayırmanız gerekiyor.

Siyah pirinç kabuğunda yüksek miktarda E vitamini içeriyor. Antosiyanin adlı antioksidan da siyah pirinçte yaban mersininde olandan daha fazla bulunuyor. Protein,posa,demir ve mineraller yönünden  zengin ve enflamasyonu azaltıcı etkisi var. 100 gramında 396 kalori , 9 g protein ve 76 g karbonhidrat bulunuyor.

 

siyah1

 

Siyah mercimek, demir yüklü, kolestrolü düşürüp bağışıklığı güçlendiriyor. Bir fincan siyah mercimek, kadınların günlük ihtiyacı olan 18 mg demirin yaklaşık yarısını karşılıyor. 100 gram pişmiş mercimek 116 kalori, 9 g protein ve 20 g karbonhidrat içeriyor.

 

siyah3

 

Siyah fasulyenin  kabuğunda sekiz farklı flavonoid var. Protein, vitamin ve lif içeriği sayesinde sağlıklı bir besin oluyor. 100 gram pişmiş fasulyede 132 kalori, 9 g protein ve 24 g karbonhidrat var.

 

siyah4

 

Çörek otunun  tohumları bağışıklık sisteminin güçlendiricisi, içerdiği thymoquinone romatizma, astım,bronşit ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geliyor. Antitümör, antienflamatuar ve antioksidan özelliğe sahip, protein,karbonhidrat,kalsiyum,çinko,demir,potasyum,selenyum,magnezyum,  Omega 3, A,C ve E vitamini zengini…içeriği çok zengin olan çörek otunun 1 çorba kaşığında ( 16 g) 60 kalori, 2.8 g protein ve 7.1 g karbonhidrat bulunuyor.

 

siyah5

 

Siyah soya fasulyesi  ve tüm soya fasulyeleri, kalp hastalıkları riskini düşüren Omega 3 yağ asidi türü olan alfa linolenik asit içeriyor. Tromboz riskine de iyi geldiği biliniyor. 100 gram pişmiş soya fasulyesi  173 kalori, 17 g protein ve 10 g karbonhidrat içeriyor.

Böğürtlen, yüksek içeriği ile kansere karşı koruyucu ve bağışıklığı güçlendirici etkiye sahip. Yüksek oranda diyet lifi içeriyor, kan şekerini dengelediği için de diyabetlilere faydalı. Ağızdaki enfeksiyonları tedavi ediyor. 100 gramında 43 kalori, 5g diyet lifi, 10 g karbonhidrat bulunuyor.

 

böğürtlen

 

Siyah susam ise çörek otuna benzeyen ve  daha çok Uzak doğuda kullanılan bir bitkidir. Sindirimi hızlandırıcı, bağırsak problemlerini giderici etkisi var. Mineral içeriği  zengin olan siyah susamda bulunan bakır  kan damarlarını, eklemleri ve kemikleri güçlendirir.

Siyah çay içmek kalp krizi riskini düşürdüğü gibi, içerdiği theaflavinler ve antioksidanlar ile yapılan egzersizler sonrasındaki kas ağrılarına iyi geliyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın