Sinirli ve Aksi Davranıyorsanız Sebebi Var. Ya Çözümleri ?

0

Zaman zaman aksi tavırlar sergiliyor olabilirsiniz, ama bu durum çevrenizi rahatsız etmeye başlamışsa önlem almanızın vakti gelmiş demektir. Araştırmalar, son zamanlarda daha çok kadının aşırı fevri davranışlar sergilediğini gösteriyor.

Peki huysuz davranışlarınızın nedenleri neler olabilir ve bunlarla nasıl başa çıkabilirsiniz?

sinirli2

 • Hormon seviyelerindeki dalgalanmalar en önemli nedenlerden birisi; adet döneminizden bir hafta önce proöstrojen seviyeniz en üst noktaya ulaşır ve sonra birden düşer. Bu da huysuzluğa neden olur.
  Kadınlar, adet döngüsündeyken yumurtalıkları östrojen ve proöstrojen hormonları üretir. Hormon seviyelerindeki bu dalgalanmanın sebebinin adet öncesi sendromundan (PMS premenstural sendrom) kaynaklandığı düşünülmektedir. Hormon seviyelerindeki bir diğer değişim ise menopoz sırasında gerçekleşir. Bu dönemde proöstrojen seviyesi sıfıra kadar düşer. Bu dalgalanma da asabiyete neden olabilir.
  Çözüm: Eğer bu dönemlerde huysuzlaşıyorsanız savunmanızı güçlendirmeniz gerekir. Araştırmalara göre omega- 3’ler PMS ve menopoz semptomlarını önlemeye yardımcı oluyor. Günde 600 mg DHA omega-3 kapsülleri kullanabilirsiniz.

pms

 • Kafein, beyni harekete geçirerek bağımlılık yaratır. Ölçülü bir şekilde de olsa kafein tüketmeniz anksiyeteye neden olabilir. Kafeine bağımlı hale gelen kişiler baş ağrısı, yorgunluk ve aksilik gibi yoksunluk sendromu belirtileri yaşayabilir.
  Çözüm: Günde sadece 2 fincan kafein içeren içecekler  veya 200 mg kafein tüketmelisiniz.

kafein1

 • Beyninizin enerji için glukoza ihtiyacı vardır.Yeterli seviyede beslenemiyorsanız; kan şekeri seviyeniz düşükse uyuşuk, asabi hissedebilirsiniz. Bunun yanında konsantrasyon sorunları  yaşayabilirsiniz.
  Çözüm: Her 3 saatte bir sağlıklı atıştırmalıklar tüketerek  düşük kan şekerini önleyebilirsiniz.

kanşekeri

 • Uykunun ruh haliniz üzerindeki etkisi malum, ama ne kadar erken yatmış olursanız olun yine de kendinizi yorgun ve asabi hissedebilirsiniz. Araştırmalara göre yatak odasındaki loş bir TV ışığı, okuma lambası, veya dijital çalar saatinizin ışığı bile depresyon belirtilerini çoğaltabilir. Işık, melatonin hormonu üretimini azaltır. Yeterli seviyede melatonin olmadan normal uyku düzeniniz bozulabilir.

         Çözüm:Uyumadan önce odanızdaki  ışıkları kontrol edin.. Bütün ışıkları kapatın, uyumanıza yardımcı oluyorsa televizyonunuza zaman ayarlı    otomatik kapama kurun ve dijital çalar saatinizi uzağa koyun.

uyku5

 • Ruh haliniz kötüyken rahatlamak için trans yağ ve doymuş yağ zengini bir beslenme şekli depresyon riskinizi tetikliyor. Bu tür beslenme kavrama yeteneğinizi olumsuz etkilediği gibi, abur cubur ve fast food tüketimi sinaps diye adlandırılan beyin hücreleri arasındaki bağlantıları da bozuyor.
  Çözüm: Size uzun süreli enerji vermeyecek olan  yağlı, şekerli işlenmiş gıdalar yerine, gün boyu enerjinizi sağlayacak vitamin ve mineral zengini yiyecekler tüketin.

cips

 • Tiroit metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olan hormonları üreten bir salgı bezidir. Hipotiroidizm adı verilen tiroid hormonu eksikliğinde yorgun, uyuşuk ve depresif olursunuz.Ayrıca kilo alma, soğuğa karşı aşırı duyarlılık, soluk kuru cilt, kabızlık, tırnaklarda ve saçlarda kırılganlık gibi belirtileri de vardır.
  Çözüm: Eğer bu belirtileri yaşıyorsanız, tiroid seviyelerinizi kontrol ettirin. Hipotiroidizm tedavisi olan bir hastalıktır.

sinirli

Doğal sakinleştirici kür

Endişeli olduğunuzda vücudunuz hem zihinsel hem de fiziksel olarak yanıt verir. Doğal kürler sizin rahatlamanıza yardımcı oluyor.
Melisa (Lemon balm): Limon otu bitkisi 2000 yılı aşkın süredir ekilen bir bitki,  Orta Çağ’da anksiyeteyi azaltmak için kullanılıyordu. Bu  bitkisel takviyeyi, çay veya esansiyel yağ şeklinde bulabilirsiniz.
Çarkıfelek (Passionflower) çiçeği: Stres ve anksiyete için kullanılan çarkıfelek çiçeğinin beyindeki bazı hücrelerin hareketlerini yatıştırma etkisi olduğunu düşünüyor. Kapsül, çay ve bitkisel takviye şeklinde olan bu çayı, 1 çay kaşığı bitkiden demleyerek günde 3 kere içebilirsiniz. 

çay26

Kediotu (Valerian) kökü: Endişelendiğiniz zaman vücudunuz savaş ya da kaç moduna girer. Kan dolaşımına adrenalin salgılanarak kalp atışlarının hızlanmasına ve kan basıncının yükselmesine neden olur. Hipotalamus sinir sistemini harekete geçirerek vücudun hızlanmasına ve tetikte olmasına neden olur. Sakinleştirici etkisi bulunan tıbbi bitki “kediotu (valerian) kökü” antik Yunan ve Roma İmparatorlukları’nda uyuyamama hastalığının (insomnia) tedavisinde kullanılıyordu. Kapsül, çay veya tentür damla şeklinde bulabilirsiniz.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın