Sezon Finaline Az Kaldı…

0

Kendimi bildim bileli seçim dönemlerinde hep mutlu olmuşumdur. Sokaklar caddeler posterlerle, afişlerle, bayraklarla ve partilerin propaganda müzikleriyle ayrı bir havaya bürünür. Kısıtlı bir zaman için de olsa yurttaş olarak değerli olduğumu hissederim.
Seçildikleri makamlara oturduktan sonra “mühim insan” havasına giren politikacılar bu süreçte aslında ne kadar sevimli, cana yakın hatta “ bizden biri” olduklarını kanıtlama yarışına girerler. İnsanların yaşamlarındaki her sıkıntının farkında olduklarını üstelik çözümü de bulduklarını ilan ederler miting meydanlarından. Sonunda bir şey olmayacağını bilsek de vaat yağmuru bile ısıtır yüreğimizi. Ne de olsa umut fakirin ekmeği…

secim sokak

Ancak bu kez televizyon dizisi tadında bir seçim süreci yaşıyoruz. 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesinde bol entrikalı, aşk nefret ve gözyaşı dolu bir senaryoyu izlemek zorunda kaldık. Televizyon ekranında izlediğimiz herhangi bir dizide bu yaşananları görsek “bu kadar da olmaz” deyip itiraz ederdik. Ancak bu senaryoda mekân ülkemiz, başrollerde siyasetçiler, figüranlar da halk oldu.

tv dizi prizm

Yapımcılar sezon finalinin yayın tarihini 25 Mart olarak açıklamıştı. Ancak dizinin raytingleri ve reklam gelirleri hayli bereketli olduğundan senaryoyu zamana yaymayı uygun gördüler sanırım. Senarist kadrosu hikâyeyi uzatabilme için her türlü Kızılderili numarasına başvuruyor. İkide bir kolaj bölümler devreye sokulup diziyi izlemeye yeni başlayanlar olaya ısındırılıyor. Ama sadık izleyiciler de sıkılmaya başladı.

tv
Bu saatten sonra ne geniş bir oyuncu kadrosuyla çekilecek bir savaş sahnesi ne de sansasyonel bir aşk hikayesi bu izleyiciyi tatmin eder. Belki de senaryonun başında gerilim dozu olması gerekenden fazla verildiği için final yayınlanmadan eleştiri bombardımanı başlamış durumda. İzleyiciyi de senaryoya dâhil eden bu sürreal dizi öyle ya da böyle 30 Mart gece yarısı sona erecek. Mutlaka ardından yeni sezon için kollar sıvanacak veya adet olduğu üzere sinema filmi piyasaya sürülecek.
Sandık başına gitmeye artık sayılı günler kaldı. Bu seçim sürecinde de sokaklar afişlerle parti bayraklarıyla süslendi. Caddelerde birbiri ardına geçen parti araçlarından seçim şarkıları duyuldu. Mitingler yapıldı. O liderin mitingi mi kalabalık yoksa diğerinin ki mi diye hassas ölçüm yöntemleri kullanıldı.. Ancak bu kez farklı bir atmosfer var ülkede. Neredeyse üç aydır yaşanan ve insanların sisteme yönelik güvenini sarsan olaylara, provokasyon iddiaları ve sandık güvenliğine ilişkin şaibeler eklenince endişeler artıyor.

secim pusulası
Artık yaşanan her şeyi zamanlaması manidar ve herkes algı yönetimi peşinde… Ve ne yazık ki umut karaborsaya düştü…

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.