Sevgililer Günü Size Ne İfade Ediyor ?

0

Oldum olası mecburi kutlanan, sonradan icat edilmiş günlere sıcak bakmam. Ama insan ister istemez heyecanla bugünü bekleyen, hediyeler alan ve akşam planlar yapanlara sıcak bakıyor.

Ne alsam, nerede yemek yesem, nasıl bir sürpriz yapsam diye düşünen anlaşılan hep erkekler oluyor, yani sevgiliyi mutlu etme görevi nedense erkeklerin oluyor.

14 Şubat’ın İngiltere ve Fransa’da kuşların çiftleşme günü olduğunu duymuş muydunuz? Tam da bu nedenle sevgililer 14 Şubat’ta birbirine aşk notları verirlerdi.

Eski Roma’da ise 14 Şubat, Tanrı ve Tanrıların Kraliçesi, kadınlık ve evlilik tanrıçası Juno’ya saygı gösterisi olarak tatil günüydü.

Roma Katolik Kilisesi’nin inanışı ile başlayıp, genç erkeklerin evlenmesini yasaklayan imparatordan gizlice nikah kıyan, Valentine isimli bir din adamının adına ilan edilen bir bayramdır aslında bugün. Aziz Valentine 14 Şubat’ta idam edilmişti.

 sevgililer günü

14 Şubat’ta dünyada ilginç şeyler yapılıyor;

Brezilya’da kızlar tanıdığı erkeklerin ismini yazıp bir kutuya atıyor, rastgele çektikleri ismin gelecekteki aşkları olacağına inanıyorlar.

Finlandiya’da romantik bir anlamı yok, Sevgililer Günü yerine  Arkadaşlık Günü kutlanıyor. Eğlenceler yapılıp hediyeler veriliyor.

Çin’de yedinci ayın yedinci günü yılda bir kere buluşmalarına izin verilen peri kızı ve çobanın buluşması efsanesi var. Bu nedenle Sevgililer Günü Temmuz’da kutlanıyor.

Fransa’da Paris’te meşhur Pont Des Arts Köprüsünde aşıklar aşklarını bir asma kilitle kitliyor. Köprü bu nedenle ağırlaşınca, kilitler sökülüp bu adet yasaklanmış.

sevgililergünü2

Anlaşılan “aşk” yaşamımızda olduğu sürece, bu gün, kutlanmaya devam edilecek.

 

Sevgililer Gününüz Kutlu Olsun….

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın