Sen Hangi Rolü Seçtin?

0

Doğumun ya annenle babanın canı çektiği için gerçekleşti ya da tedbirsizlik neden oldu, senin rolün yoktu. Olması da beklenmiyordu. O andan itibaren hayatının farklı dönemlerinde farklı kişiler başrolde oynar. Esas olan senin bu senaryoda hangi rolü oynadığındır.

bebek3

Çevremizdekilerin bize en çok uyduğu, isteklerimizin en çok yerine getirildiği zaman 0-3 yaş dönemi. Ağlarsın kimse “sus” diyemez, hatta onlar da ağlar bazen, gülersin yüzlerdeki tebessüm artar. En ufak hareketinden anlam çıkarmaya çalışırlar. Dünya etrafında döner.
3-5 yaş arasında eğer seninle ilgilenebilecek bir büyükanne-büyükbaba yoksa yuva dönemi başlar. Yuvada senin adına aile dışında birilerinin de karar verme yetki ve yetenekleri olduğunu öğrenmeye başlarsın.Takım tutmaya başlarsın ama kararı sen vermezsin. Yavaş yavaş yönlendirilmeyle tanışırsın.

A child holding hands with her parents.

Sonra hazırlık ve ilköğretim dönemi… Anne babaların en zorlandığı dönem sanırım. Daha 5 yaşındaki bir çocuğun akademik başarı peşinde mi koşacağını yoksa daha sosyal birisi mi olacağını, sanatla mı bilimle mi ilgileneceği kehanetini yapmaları gerekir. Neyse ki senin bu konuda senin pek seçme hakkın olmaz. Oh ne rahat!

Parents fitter than children

Bu dönemde hayatına etki ve kararların konusunda öğretmenlerin ağırlığı artar. Anne babanı iyi gözlemleyebilirsen artık hayatında önemli yer tutacak önemli kuralı “el alem ne der?” hissetmeye başlarsın.
Babanın senin adına en uygun bulduğu spora ya da annenin en yakışanı bu dediği sanatsal faaliyetle uğraşmaya başlarsın.
10-13 yaşlarında hayatına ağırlıklı olarak arkadaşların yön verir. Önemli olan bir grubun parçası olmak ve değer verilmektir. Popülerlerin selam verdiği eziklerden olmak bile fark yaratır. Evet artık ipler tamamen başkalarının eline geçmeye başlamıştır. Evde anne baba ders konusunda şansını dener. Ergenlik kalkanını iyi kullanabilirsen yırtarsın.

ergen17

Lise dönemi, kavak yellerinin estiği 14-18 yaş hep dönmek istediğimiz dönem. Artık kararlarını kendin vermeye başlarsın, bir sevgili bulursun ve kararlarının mimarı “senmişsin” hissi ömür boyu sürer.
Üniversite seçiminde veya gitmeme kararında kendi hayallerinin peşinden gidebilen azınlıktan biriysen, artık kendi hayatındaki rolünü figüranlıktan yardımcı karakter ve başrol mertebesine çıkarabilme şansın doğmuş demektir. Aksi takdirde başrol için ya kötü bir filmi beklemen gerekir ya da bir mucize.

sınav1

Okul hayatını belirleyen sınavlar konusu da atlamamak lazım. Bütün hayatını birkaç saatlik sınavlar yönlendirir, sen değil. Sınavların adaleti senin değil düzenleyenlerin elindedir. Bu arada paran yoksa kazandığın sınavların bir kısmı istatistiki veri olarak kalır.

mezun

20’li yaşlarda iş hayatına atılırsın, şanslıysan istediğin şirkette idealin olan kariyerin başlangıç çizgisinde ya da “en azından bir iş bulduk” diyeceğin ekmek kapsında bulursun kendini. Sonra patronlar ve yöneticilerin yönlendirir seni. “Kariyer planı” yalanına sen de inandırırsın kendini. Tüm enerjini, emeğini, bildiklerini ve kendini verirsin. Haksızlık etmeyelim karşılığında para, unvan ve güç kazanırsın. Ama “istediklerin bu mu” sorusuna cevap veremezsin.

iş16

Evlenirsin, mutlu ve güzel bir hayat sürmek istersin. Çocukların olur, onlara sahip olamadığın geleceği vermek istersin. Bebeklik döneminden sonra isteyerek yaptığın/yapabildiğin şeylerin çoğunun ailenle ilgili olduğunu görürsün. Onların önemini ve değerini anlarsın. Fazla kaptırırsan seni parmak ucunda oynatan da sevgili ailenin değerli fertleri olur.

aile36

İş hayatında yıllar geçer posa kıvamına geldin sanırlar, sen “hala taş gibiyim” dersin. Katkıların için teşekkür edilen gümüş tabağı eline tutuştururlar.
Yaşlanırsın çocuklar evlenir, torunlar gelir. Neyi, ne zaman ve nasıl yapacağını onlara göre planlarsın ya da onlar senin için planlarlar.
Her döneminde seni yöneten ihtiyaçlardır. Onları yaratan ise sen değilsindir. İhtiyacın olduğunu zannedersin, onlarsız da bir hayatın var olduğunu kabul etmezsin.

yaşlı2

Geriye dönersin, kendi filmini izlersin. Bana bu hayatta maalesef “başrol vermediler” diye hayıflanırsın.
Ama unutma bu filmde rolleri sen dağıtıyorsun, başrolü kimseye verme sen oyna. Nasıl olsa gişe derdin yok. İyi bir film olduğuna sen inan yeter.
Yapamayacaksan figüranlığı seç kendin için. Suya sabuna dokunmadan devam et hayatına.

film8

Kentli Erkek Mart 2014 İstanbul

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın