Selfitis Hastalığına Yakalanmış Olabilir misiniz?

0

Selfitis hastalığı nedir biliyor musunuz? Aslında son yıllarda milyonlarca farkında olmadan bu hastalığın pençesinde ancak adını bilen pek yok. Sürekli “selfie “ çekip bunları sosyal medyada paylaşanları kapsayan bir hastalıkmış, Selfitis. Bu isimlendirme ilk olarak 2014 yılında yapılmış.

Başlangıçta takıntılı bir davranış biçimi olarak değerlendirilen selfitis sonunda üniversitelerin üzerinde araştırma yaptıkları başlıklar arasına girmiş. Nottingham Trent Üniversitesi ile Hindistan’daki Thiagarajar Enstitüsü bu konuda ilk adımı atan kurumlar olmuş. Araştırmacılar, Selfitis’in bir ruhsal bozukluk olduğunu saptayıp ve rahatsızlığın ciddiyetinin değerlendirilmesi için ‘Selfitis Davranış Skalası’ geliştirmişler.

Skala 1’den 100’e kadar uzanıyor. Neden selfie çekildiğinin saptanması için araştırmaya 200 kişi katıldı ve veriler daha sonra 400 kişide test edildi. Çalışmalara katılanlar Hindistan’dan seçilmiş. Çünkü en tehlikeli bölgelerde selfie çekerken can kaybının yaşandığı yer Hindistan.

Çalışmalar sonunda Selfitis’in üç aşaması olduğu belirlenmiş.

Sınırda olanlar: Günde en az üç defa selfie çekenler ama hepsini sosyal medyaya koymayanlar.

Akut: Günde en az üç selfie çekip her birini sosyal medyaya koyanlar.

Kronik: Selfie çekmek için kontrol edilemeyen bir istek duyan, zaman aşırı selfie çeken ve günde en az altı defa sosyal medyada paylaşanlar.

Selfitis   dikkat çekmeyi seven, genellikle özgüven eksikliği yaşayan ve bir gruba ait olma isteği duyanlarda daha sık rastlanan bir durum.

Neyse ki selfitis henüz bilimsel olarak tam anlamıyla kabul görmüş bir hastalık değil. Bir çok bilim insanı sık selfie çekmenin bir hastalığı işaret ettiğine inanmıyor.

Kesin olan şey ise, teknolojinin yaşamımızdaki rolü büyüdükçe onunla ilişki sorunlar da artıyor. Mesela cep telefonunuzu yanınıza almayı unuttuğunuzda, kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Kimsenin size ulaşamayacağı ya da sizin birilerine ulaşamayacağını düşündüğünüzde yaşadığınız o endişe? İşte onun adı Nomofobi…Yani cep telefonsuz kalma korkusu. Bu endişe hali 20 yıl önce yoktu, doğal olarak adı da konmamıştı. Yine de siz selfitis sözcüğünü unutmayın…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın