Seks İsteğiniz Köreliyor, Libidom Düşüyor Diyorsanız…

0

Kadınların canı seks istemeyince hemen “firijid” yakıştırması hazır, üstelik bunu bazen kendimiz bile söylüyoruz. Oysa seksten uzak durmanızın bir başka nedeni daha var; doğum kontrol hapları. Doğum kontrol haplarının faydalarının yanı sıra yan etkisi olarak libido değişiklikleri etkisi var.
Araştırmalara göre doğum kontrol hapı, bant ve spiral kullanımı seksi düşünme sıklığını ve cinsel uyarılara verdiği tepkileri azaltıyor. Yanınıza çok çekici bulduğunuz biri yanaşsa bile bu durumda ne yazık ki hiç isteğiniz olmayabiliyor.

cinsellik12

Testosteron hormonu seks arzunuzu ateşlemeye yetiyor. Yumurtlamadan hemen önceki dönemde beyin vücudunuzdaki testosteronun % 50’sini üreten yumurtalıklara sinyali gönderiyor. En arzulu olduğunuz zaman işte bu dönem, soyun devamlılığını sağladığını düşününce çok mantıklı bir süreçten bahsediyoruz.
Bu hormon marifetli, aynı zamanda vajinaya kan akışını artırarak duyarlı hale getiriyor ve kayganlaştırıcı etkide bulunuyor. Ardından gelen de sizi uçuran bir orgazm oluyor. İşte doğum kontrol hapındaki hormonlar yumurtlamayı durdurduğundan testosteron üretilemiyor.
Böbrek üstü bezlerinin ürettiği kalan % 50 yi de hapın içindeki yapay östrojen zayıflatıyor. Hap tüm kadınlarda testosteron hormonunu düşürüyor, ama libido düşüşü için aynı şey söylenemez. Libido düşüşü yaşayanlar daha düşük hormonlu doğum kontrol hapı kullanabilir.

libido3

Libidonuzu etkileyenin ne olduğunu anlayabilmek için doktorunuza danışarak, başka tıbbi zorunluluğunuz yoksa 3-6 ay arası hap kullanımına ara verebilirsiniz. Yapay hormonlar kan dolaşımında olmayınca yumurtalıklar uyanacak ve testosteron üretimine başlayacak, hala istek yoksa sorun başka yerde demektir. En bilinen sebeplerin başında depresyon, antidepresan kullanımı, yüksek tansiyon geliyor. Antihistaminikler de vajinal kuruluk yaparak ağrılı cinsel ilişkiye neden oluyor, canınız acıyınca doğal olarak seksten kaçıyorsunuz.
Önemli olan neyin yanlış olduğunu anlamak, sağlıklı bir cinsel hayat hem kendinize olan güveninizi hem de zihinsel olarak rahatlamanızı sağlar.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın