Şehir Efsanelerine Dur Diyen Yok mu?

0

 

 

Hani derler ya; “dışarıdan gazel okumak kolay”…  Bana göre ülkenin üzerine kocaman bir korku balonu yerleştiriliyor. Son günlerde aklına ve sağduyusuna güvendiğim birçok insan mesajlarında “şehir efsanelerine yer veriyor.

Etrafa yayılan mesajlarda; metro, alışveriş merkezleri, sinema ya da merkezi yerlere gidilmemesi öneriliyor. Büyük kentlerde bomba yüklü araçlar olduğu iddia ediliyor. Özellikle de İstanbul’da Fatih bölgesinde sıkıntı yaşanabileceği söyleniyor.

Bu mesajlarda yazılan her şey şehir efsanesi olabilir. Sıradan insanlar bile bu tip doğru ya da yanlış istihbaratları çevresine yayma sorumluluğunu duyabiliyorsa “sıkıntı var.” demektir.

sehir efsaneleri2

Peki, ne yapmalıyız? Öncelikle bu tip bilgileri güvenlik güçleriyle paylaşmak gerekiyor. Bir de toplumu eve kapatmayı, pasifleştirmeyi hedefleyen grupların farkında olmak lazım.  İnsanları aktif hayattan uzaklaştırmak, toplum üzerine korku bombaları atmak bilinen en eski terör örgütü taktiğidir.

Ama yine de insan kendi çocuğu söz konusu olduğunda endişelenmemek mümkün değil.  Bu noktada yetkililerin çıkıp yığınlara bilgi vermesi beklenir. İnsanların evlerine kapanıp, korku imparatorluğunun esiri olmalarına göz yumulmaması gerekir.

Her sabah insanlar evlerinden çıkıp, işlerine, okullarına gidiyor. Ancak ortada bu kadar dedikodu gezerken insanların ne denli üretken olabileceği tam anlamıyla bir soru işareti.

sehir efsaneleri1

Dileriz ortada gezen bu “korku dolu senaryolar” gerçekleşmesin. Ama bu noktada yetkililer, halkı var olan tehditler ya da alınan önlemler konusunda aydınlatması gerekiyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın