Seçimin Sonucu: Matematiği Öğreneceğiz…

0

7 Haziran seçimleri öncesinde mümkün olabildiğince siyasi partilerin kampanyalarına kulak kabarttım. Kendimce bazı sonuçlara vardım ve sizlerle paylaşmak istiyorum… Her şeyden önce siyasi parti liderlerinin  bizden gizli bir anlaşma yaptığı inancındayım.

Malum Türkiye’deki eğitim sisteminde yetişen insanların matematik ve fen bilimlerinde uluslararası standartlar çerçevesinde çok parlak durumda olmadığını sağır sultan bile duydu. Sanırım bu gerekçeyle, her lider bu toprağın insanına başta geometri olmak üzere matematiği öğretmek için kolları sıvadı.

geometri

 

Eğitim sürecimiz ,”paralel” kavramıyla başladı, sonraları Başbakan Ahmet Davutoğlu çıtayı yükseltti. Zaten yetersiz olan matematik altyapımızla “paralel altıgeni”  anlamamızı bekledi.

Biz daha geometrik kavramları anlamaya çalışırken, tüm siyasi partiler birbiri ardına programlarını açıkladı. Ortak payda ekonomiydi. Doğal olarak rakamlar havada uçuşuyordu. Her parti asgari ücreti kendince belirledi. Kadınlara yönelik ödenekler,emekliler için ikramiye, işsiz gençlere verilecek cep harçlıkları… Hepsi hesap kitap gerektiren işler. O parti gelirse ve sözünü tutarsa aylık gelirim şu olur, bu parti gelirse 3 kuruş fazlası…

secim sonucu3

 

Dört işlemden biraz daha fazlasına ihtiyacımız olduğu bugünlerde bir de “kaynak nerede?” sorusu ortaya atıldı.Bu sorunun yanıtı aranırken devreye otomotiv sektörü girdi. Lüks bir makam otomobilin fiyatının ne olduğunu hesaplamamız bile kaç gün sürdü? Otomobilin Avrupa’daki satış fiyatı mı yoksa Türkiye’de üzerine eklenen vergilerden sonra ortaya çıkan rakam mı temel alınacaktı? Konuşulan rakamlar 330 bin Lira ile 1 milyon arasında gidip geldi. Yoksa aranan kaynak bulunmuş muydu? Devletteki makam araçlarının tümünün satılması durumunda “yerli uçak yapımı” için altyapı oluşturulmasına yetip yetmeyeceği konuşulurken ben ipin ucunu bıraktım.

secim sonucu matematik ist

Matematiğin “en kullanışlı” dalı istatistik de bu eğitim sürecinin ayrılmaz parçası oldu.Bilmem kaç tane anket şirketi seçim sürecinde yapılan araştırmalarını görücüye çıkardı. Kabul etmek lazım ki; çoğu şık giyimli ve ağzı iyi laf yapan araştırma şirketleri temsilcilerinin ballandıra balandıra anlattıkları anketler renkli grafiklerle daha anlaşılır hale geldi.Sadece sonuçları yorumlarken  neden kararsızlara bu kadar sert davranılıyor hiç anlamadım. Onları sürekli dağıtıyorlar…  Kararsızların kanları yerde kalamayacak. Seçimlerden sonra bu anket şirketleri de hesap verecek. Ne demişler? “İstatistik rakamlarla yalan söyleme sanatıdır…”

Seçimler için artık son haftaya giriliyor. İşte yine elde kağıt kalem. Artık yüksek matematik ve analiz yeteneği devrede.

secim sonucu yorum

Havuz problemlerini çözmekte hayli zorlanan halkım bu kez baraj hesabından sınava giriyor. HDP barajı aşarsa hangi parti kaç milletvekili alır ve hükümet kurulma seçenekleri nelerdir ? Açıklayın… Yetmedi… HDP barajı aşmazsa meclis aritmetiği nasıl olur? Yorumlayın…

secim sonucu ekonomi

Ya da boş verin…Seçimlerden sonra ekonomik göstergeler ne olur siz ona çalışın…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın