Kış Sebzelerini İhmal Etmeyin

0

İlkbahardan yaza ve sonbahardan kışa olan mevsimsel dönüşlerde tarım da farklılaşıyor, toprak kaynakları ve yaşam formlarının hayati önemi var. Mevsiminde tüketilenlerin besin değeri daha fazla ve tarım ilacı kullanımı daha az oluyor.
Kış sebzelerinin hastalıklardan korunma, sağlıklı beslenme ve kilo kontrolünde etkisi önemli, içerdiği vitamin ve mineraller açısından zengin, şeker ve kalori açısından fakirler.

sebze14

Yeşil yapraklıların dolaba yıkanmadan konulması, buharda pişirilmesi tavsiye ediliyor. Elma, olgunlaştırıcı etilen gazı yaydığı için muz gibi meyvelerle aynı yere konulmaması gerekiyor.
Kereviz; üriner sistemi ve karaciğeri korur, ağrı kesici, antiseptik, artrit ağrılarını azaltır ve sakinleştirici etkisi var. Anti kanser etkisi olan birçok antioksidan da içerir.
Kara lahana; detoks etkili ve gözleri korur. Vücudun asit-alkali dengesini sağlar, protein açısından zengin, buharda pişirildiğinde kolestrol düşürücü etkisi var.
Yer elması; kalp ritmini düzenler ve kan basıncını dengeler. Kas dokusunu güçlendirir, iyi bir potasyum,magnezyum ve demir kaynağıdır.
Ispanak; kalbi ve gözleri korur, ayrıca iç organları koruyan betain içerir. Kalp damar hastalığı riskini düşürür ve performansı arttırır.

sebze12

Lahana; kilo kontrolüne yardımcıdır, düşük kalorili ve lif değeri yüksektir. Kanserle savaşan besinlerdendir.
Pırasa; damar sağlığına faydalıdır, kan şekeri ve yüksek kolestrolü düşürücü, kanserden koruyucu etkisi vardır.
Brokoli; kalbi korur, kansere karşı koruma sağlar.
Roka; vücudu arındırır, kanserle savaşır, içerdiği klorofille DNA ve karaciğer hasarını önler.
Kırmızı lahana; enflamasyonu önler, damarlara faydalıdır ve yağlanmayı engeller. Diyet lifi açısından da faydalıdır.
Havuç; cilt ve göz dostudur, gece görüşünü güçlendirir, toksinleri temizler ve kalp damar sağlığını güçlendirir, kanserden korur.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.