Sebze ve Meyveleri Sağlıklı Koruma ve Pişirme Yolları

0

Sebze ve meyveleri pazardan ya da marketten alıp getiriyor ve dolaba yerleştiriyorsunuz. Hangi yöntemle saklamalı, vitaminlerini kaybetmesin diye nasıl pişirmeli ve yemeli, hatırlatalım istedik.
Domates alırken dikkat etmeniz gereken kırmızı olması, ne kadar kırmızıysa vitamini de o kadar yüksek oluyor. Asma üzerinde olan salkımları almalısınız, çünkü toplandığı andan itibaren vitamini hızla kayboluyor. Yaklaşık 15 gün buzdolabında saklanabilir, yemeden önce doğramaya dikkat edin. Pişmiş veya ızgara domates, yüksek oranda likopen içeriyor.

domates4

Salatalık, % 95’i su olduğundan günlük sıvı alımınıza faydalı. Satın alırken pürüzsüz ve düzgün kabukluları seçin, buzdolabında en çok bir hafta saklayın.İçtiğiniz suya birkaç dilim salatalık atarsanız, detoks etkisi sağlar ve toksinleri atarsınız.

salatalık

Atom ve marul salatanın da % 95’i sudan oluşuyor. Koyu yapraklıların vitamin değeri daha yüksektir. Buzdolabında iki hafta kadar dayanabilir, önceden doğramayın yemeden önceyi tercih edin. Marulun üzerine zeytin yağını gezdirerek yerseniz, A vitamini emilimi artar.

marul

Taze soğan yüksek oranda antihistaminik madde ve flavonoid içeriyor, özellikle nezleyken dolabınızda bulundurun. Alırken düzgün saplı ve parlak olanları seçin, dolapta en fazla 5 gün dayanabilir. İsterseniz doğrayıp, derin dondurucuda poşetlerde saklayın tazeliğini kaybetmez. Patateslerden uzak tutun, hızla bozar.

soğan

Biberlerin sarı,kırmızı ve yeşil olarak üç çeşidi var.İlk toplanan yeşiller biraz acı oluyor, son toplanan kırmızılar da en tatlı olanları. Hem de kırmızılar yeşil biberlerin iki katı C vitamini içeriyor. Yeşiller de daha uzun süre bozulmuyor. Vitamini kayboldukça buruşuyorlar, ama yıkayıp dilimleyerek derin dondurucuda bir yıl saklayabilirsiniz.
Biberleri çiğ ya da pişmiş tüketebilirsiniz, pişirdiğinizde C vitamini ve besin değeri artarkan lif içeriği zayıflıyor.

biber

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın