Şaşırmanın İmkânsız Hale Gelmesi

0

Bu ülkede ruh sağlığımızı nasıl koruyoruz? Mutlaka farkında olmadan öğrendiğimiz ve uyguladığımız bir yöntem var. İnanmıyorsanız son 10 günde toplum olarak tanıklık ettiğimiz olaylara bir göz atın.

20 yaşında üniversite öğrencisi Özgecan Aslan evine dönerken bindiği minibüste uğradığı vahşi bir saldırıyla yaşamını yitirdi.

 

dev uyandı1

Bitmek bilmeyen kadın cinayetlerine eklenen bu son halka bardağı taşırdı. Kadınlar taciz-şiddet hikayelerini sosyal medyada #sendeanlat etiketi altında anlatmaya başladı. Paylaşım sayısının bir milyona ulaşması Türkiye’de kadınların nasıl bir cendere içinde var olmaya çalıştığını gözler önüne serdi.

Tam da bugünlerde kar yağdı. Yollar, okullar kapandı. Kadıköy’de kartopu oynayanlara bir kişi bıçakla saldırdı. Gazeteci Nuh Köklü yaşamını yitirdi.

kartopu

Esnaf bu olayın ardından kartopu oynamayı cesaretlendiren yazılar astı vitrinlerine…

Bu sırada başkentte Parlamentoda İç Güvenlik Yasa Tasarısı meydan savaşları yaşanıyordu.

sasirmanın imkansız

İlk iki gece tartışmalara, tokmak, yumruklaşmalar ve kaburga kırıkları damgasını vurdu.

İnsanlar daha bu yaşananları yorumlamaya fırsat bulamamışken, bu kez İzmir’den Ege Üniversitesi’nden acı haber geldi. Yine bir genç, Fırat Çakıroğlu, okulda yaşanan siyasi bir kavgada bıçaklandı ve hayatını kaybetti…

21 subat4

Bazı gazetelerde ortaya atılan bir iddia ise başkenti karıştırmaya yetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’a suikast düzenleneceği yolundaki haberler Ankara kulislerinde bir süre tartışıldı.

21 subat

Cumartesi erkeklerin etek giyip kadın cinayetlerini protesto ettiği bir gün olarak tarihe geçecek sananlar çok yanıldı. Akşam saatlerinde Parlamento’da başlayan İç Güvenlik Yasa Tasarısı görüşmelerinde muhalefetin yüksek performansı son dönemde izleyici kaybı yaşayan Meclis televizyonunun raytinglerini patlattı.

sasirmanin imkansız1

Gece boyunca internetten ya da uydudan Meclis’teki tartışmaları izleyenler, vekillere taktik ve yorum desteğini de sosyal medyadan verdiler. 21 Şubat gecesi Meclis tarihine en çok slogan atılan gece olarak geçti sanırız.

Bu sırada Ankara’dan binlerce kilometre ötede sınırın diğer tarafında tanklar Süleyman Şah türbesine doğru hareket ediyordu. Gerçekleştirilen operasyonda,  8 aydır karakolda görev yapan “Bordo Bereli” olarak bilinen 44 Özel Kuvvet askeri Türkiye’ye getirildi. Ancak bir asker meydana gelen kazada şehit düştü.

sasirmanin imkansız3
Özel Kuvvetler bölgeyi terketmeden önce, türbedeki 3 sandukayı da beraberinde Türkiye’ye getirdi. Şah Fırat Operasyonu üzerindeki tartışmalar daha bir devam edeceğe benzer.

Bitmedi…Ve yine kadın cinayeti. Manisa Akhisar’da bir barakada yakılmış kadın cesedi bulundu…

Bu kadar şeyi bu kadar kısa sürede yaşayıp ruh sağlığını koruyabilen başka bir toplum olabilir mi? Ya da aslından toptan delirdik de, belli mi etmiyoruz?

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın