Şarap İçmenin İncelikleri…

0

Şarap içmek bir tutkudur…
Şarap kadehinin kalitesi ve biçimi, hem şarabın görünümünde hem de alınabilecek tat ve kokuda önemli rol oynar. Şarabın içerdiği aroma ve buke miktarının ne kadarının kadehten koklanacağını etkileyen dört ana faktör var; kadehin biçimi, kadehe konulurken veya konulduktan sonra sallandığında dokunduğu iç yüzeye, aromanın yoğunlaştığı şarap yüzeyiyle kadeh ağzı arasındaki iç bölgeye ve kadeh ağzının büyüklüğünün gövdesine olan oranına bağlıdır.

şarap8

İdeal şarap kadehi düz, desensiz ve renksiz olmalıdır. Büyüklüğü yarısı doldurulduktan sonra da yeterli miktarda şarap alabilecek kadar olmalıdır. Ayaklı, yuvarlak ve lale formunda, mümkünse ağız kısmı ince camdan üretilmiş olmalıdır.
Bordeaux tip kadehler, taneni yüksek ve asidi orta düzeyde olan şaraplar içindir. Şarabı dilin ortasına yönlendirerek meyve,tanen ve asit dengesini sağlar.
Bourgogne tip kadehler, taneni orta ve asidi yüksek düzeydeki şaraplara uygundur. Şarabı dilin ucuna yönlendirerek meyvemsiliği vurgular ve asidi dengeler.Ağız kısmı kesiktir, böylece şarap dilin üzerinde rahatça akar. Yuvarlatılmış ağız da şarabın dilin üzerine rahat akışını engeller ve asidini vurgular, sertlik verir.
Roze şaraplar, beyaz şarap kadehlerinde içilmelidir.
Dünyada üretilen şarapların % 98’i yıllandırılmadan tüketiliyor. Genellikle kırmızı şaraplar yıllandırılır, yıllandırılabilen beyazlar da vardır. Ülkemizde üretilen şaraplardan beyaz üzümden üretilenler genelde genç tüketime uygun şaraplar oluyor. Boğazkere, Öküzgözü-Boğazkere ise yıllanma potansiyeli olan şaraplardır. Şaraplar şişelerde mantarı şaraba temas edecek şekilde, yatay olarak yıllandırılır ve ideal mekan mahzendir. Mahzendeki şarapların 12-20 derece arasında sabit ısıda saklanması, nem oranının % 70-80 oranında olması, ışık almaması ve titreşimsiz olması gerekir.

şarap10

Şarabınızı kaç derecede içmelisiniz;
Tatlı beyaz şaraplar, şampanya ve köpüklü şaraplar 6-9 derece
Genç ve hafif beyaz şaraplar 6-11 derece
Kuvvetli,şekeri az olmayan olgun beyaz şaraplar 11-13 derece
Genç roze şaraplar 9-13 derece
Olgun roze şaraplar 12-14 derece
Genç, hafif ve meyvemsi kırmızı şaraplar 14-16 derece
Kuvvetli ve zengin gövdeli kırmızı şaraplar 17-19 derece
Bol tanenli kırmızı şaraplar 19-20 derece

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.