Şampuanlar Hakkında Herkes Bir Şeyler Söyler Ama…

0

Saç kadınlar için vazgeçilmez bir aksesuar, bir oyuncak ya da bir silah. İçinde bulundukları ruh durumuna göre model değiştirirler, rengiyle oynarlar… Ama aslında saç ile ilgili temel nokta onu nasıl temizleyeceğimiz değil midir? Yani şampuanlar konusunda yeterince bilgili miyiz? Şampuanlar hakkında iyi saklanan sırları öğrenmek ister misiniz?

saç38

1- Doğru şampuanı seçmek çok şeyi değiştirir. Şampuan almaya çıktığınızda yüzlerce farklı marka onlarca farklı özellik ile karşılaşırsınız. Peki, size uygun olanı nasıl seçeceksiniz? Eğer normal bir saç yapısına sahipseniz hacim vereni, kalın telli saçınız varsa nemlendirici özelliği olan şampuanı tercih etmelisiniz.
2- Her saçın arada bir derinlemesine temizleyici şampuana ihtiyacı vardır. Özelikle saçınızda zaman zaman kuruluk hissediyorsanız kullandığınız şampuanı gözden geçirmenin zamanı gelmiştir.
3- Her kozmetik ürün de olduğu gibi şampuanların da bir raf ömrü vardır. Genellikle iki üç yıl gibi raf ömrü olan şampuanlar kolay kolay bozulmazlar ama özelliklerini yitirebilirler.

şampuan6

4- Saçınızı yıkarken kafa derisine yapılan masaj sağlıklı saçlara sahip olmayı kolaylaştırır.
5- Şampuanların yanı sıra saçınızı yıkadığınız suyun soğuk ya da sıcak olması da önemlidir. Saçı şampuanlarken sıcak suyu durularken de mümkün olduğunca soğuk suyu kullanmak gerekir. Çok sıcak su ile yıkamak size sadece cansız bir saç sağlar…
6- Kuaförlerin sattığı “pahalı ama özellikli” şampuanların iyi olduğu konusunda bilimsel veri yok. En iyisi birkaç markayı deneyip saçınıza en faydalı olan formülü bulmak…

şampuan7

7- Kuru Şampuan çılgınlığı tüm dünyada yaygınlaştı. Bu şampuan özellikle yağlı saçlara sahip olan kadınlar için hayat kurtarıcı oldu. Ama kuru şampuanı kullanmanın da püf noktası var. Kuru şampuan geceden kullanılmalı ve böylelikle saça pudrayı hazmetmek için zaman bırakmalı. Sabah uyandığınızda saçınızdaki hacim sizi mutlu edecektir.
8- Kendi şampuanınızı yapmayı da deneyebilirsiniz. Karbonat, sirke ve su ile hazırlayacağınız bir karışım içinde hangi kimyasalların olduğunu bilmediğiniz şampuanlara oranla saçınızı daha iyi temizleyecektir. İnternette yapacağınız küçük bir araştırmayla bu karışımı daha da zenginleştirebilirsiniz. Artık devir “kendin yap!” devri.
9- Çok şampuan, çok köpük sağlıklı saç anlamına gelmiyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın