Sam Savage’dan Bir Kadının Hayatını Anlatan Roman “Cam”

0

Romanın kahramanı Edna; kimseyle görüşmeyen, okumayan, yazmayan, kimsesi olmayan yaşlı ve yorgun 60’lı yaşların sonunda, yoksulluğu kıyısında bir kadın…

Zihni hala parlak olan Edna, kocasının ilk yayıncısından bir mektup alıyor. Kocası Clarence’in 40ncı yıl münasebetiyle tekrar bsılacak kitabına önsöz yazması isteniyor.

Aklına gelen anılar tam anlamıyla Edna’nın zihnini istila ediyor. Çocukluğundan gençliğine, evliliğine ve kocası tarafından terkedilişine kadar geniş bir dönemi kapsıyor. Bugünü yaşlılık, yalnızlık, komşusunun evindeki bitkilere, akvaryuma ve sesi sinirini bozan faresine bakma görevi… Geçmişi ise birbirinden ilginç karakterlerin resmi geçidi, her bakımdan sıra dışı bir yaşam yolculuğunun dökümü adeta.

Bu acılı bir süreç, Edna’nın zihni acıları toplayan bir sünger gibi işliyor. Karakteri, komik ve trajik, sakin ve öfkeli yani çelişkiler içinde..

Edna kendi hayatına bir film gibi bakıyor. Geçmişi olduğu haliyle değil, içerisine yıllar içinde sonradan eklenmiş fikirler, bilgiler, tasvirler ekleyerek olduğundan daha farklı bir şekilde hikayeleştiriyor.

Kitabı okurken anlattıklarına çok güvenemiyorsunuz. Kocasının hayatını kıskançlıklarıyla cehenneme çeviren bir kadın mı, yoksa kocasının bencillik ve komplekslerine boyun eğen bir kadın mı?

Yazar bu kararı size bırakıyor.

Felsefi derinliği olan, kişiliğin tuhaflıkları ve derinlikleri üzerine ilgi çekici bu zarif romanı tavsiye ediyoruz.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın