Sağlıklı Yaşam Meraklıları Yaşadı, Vessyl Bardak İle Tanışma Zamanı

0

 

Böyle Bir Bardakla Neler Yapılmaz ki…İlk gördüğümde çok ilginç geldi ama okuyunca sağlıklı yaşam isteyen herkes için kolaylık olduğunu düşündüm.

Vessyl aslında bir bardak, hatta sıradan görünen bir bardak, iç bölümünde içindeki sıvının ne olduğunu anlayacak özel sensörlere sahip. Kutulu, kutusuz, sıcak, soğuk, alkollü, asitli  her türlü içeceği moleküler yapısından analiz edebiliyor. Sıkı durun, daha devamı var; sadece içeceğin yapısını değil, markasını bile size yazıyor!

Ama içinde çok özel detaylar var ki sağlıklı beslenmeye kafayı takanlar, “yediklerim tamam da kardeşim içtiklerim başıma dert!” diyenler için sıra dışı bir teknolojik ürün olarak piyasaya geliyor.

bardak1

İçeceklerin Kalorisi, Şekeri, Proteini ve  Kafeini Kayıt Altında

Bu bağlantı içeren özel bardak, Justin Lee adında bir gencin 7 yıllık çalışmasının ürünü. Lee, sadece fiziksel hareketlerin ya da yiyeceklerin takip edilmesinin yeterli olmadığını düşünerek hep göz ardı edilen içeceklerin de kaydının tutulması gerektiğini düşünmüş.

“Yiyeceklerimizi kayıt edebiliyoruz” dediğinizi duyar gibiyim, tamam ama düşünün her bir malzemeyi ya da yemeği tek tek arayarak kayıt etmeniz gerekiyor. Bu da çok fazla zaman alabiliyor. Oysa yediğinizi içtiğinizi algılayabilen bir uygulama ya da ürün kolay olmaz mı? Kolay olur tabii ancak her şey tembelliğe ilerliyor gibi geliyor bana…

Tam da düşündüğünüz gibi, Vessyl içeceği algılayacak ve bağlantı ile bir uygulamaya veri kaydı yapacak. Hop her şey kayıt altında… “Sıvı ihtiyacınız var !” diye bir uyarı bile alabileceksiniz. Korkunç!

Aslında Lee olaya farklı bir açıdan bakmış. Var olan ürünlerin geliştirilmesi değil, var olan bir soruna (sürekli kayıt etmek) kolaylık getirmek hatta çözüm yaratmak hatta ortadan kaldırma seçeneğine yönelmiş. Girişimcilerin üzerinde düşünmesi gereken önemli bir açı değil mi?

bardak3

Şimdi Gelelim Olayın Diğer Tarafına

İçecekleri kaydeden bir bardak size ne kadar yetecek? Sabah çayınız, kahveniz, öğlen ayranınız, kolanız, tekrar çayınız, latteniz ve akşam alkollü içeceğiniz! Şimdi her defasında bu bardak yıkanacak mı? Bu bardak her yerde kullanılır mı? Düşünsenize şarabınızı bu bardakta içeceksiniz! Eh durum biraz zorlayabilir. Bir de nereye sığacak acaba?

Evet bardak bir kere çok estetik, ayrıca yıkanabilir. Plastik değil, kolay temizlenebiliyor. Şarabı da bu bardakla içmeyin, bunları elle giriş yapma imkanınız var.

Yine de bu tasarım, bir teknolojik ilerleme olarak düşünülmeli. Mesela düşünsenize bir bıçak, yemek karıştırdığınız kaşık gibi malzemelerde de bir gün kullanılabilir mi? Neden olmasın!

Vessyl nasıl satılacak? Ön sipariş ile… 2015 yılının ilk aylarında satışta olacak. Ön sipariş bedeli sadece 99 dolar.

bardak2

Kaynak: www.meltemxsahin.com

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın