Sağlıklı ve Mutlu Yaşamanın Formülü Var mı?

0

Sağlıklı yaşam deyince ilk aklınıza neler geliyor; spor yapmak,dengeli beslenmek,alkol ve sigaradan uzak durmak, kilo vermek…
Cambridge Üniversitesi’nin 20 bin kişi üzerinde yaptığı araştırmanın sonucunda, aşağıdakileri yapanların, yapmayanlara oranla 14 yıl daha uzun yaşadığı görülmüş.
Güneş ışığı 3 bin geni harekete geçiriyor.Güneş ışınlarından aldığınız D vitamininin az olması vücudun doğal ritmini bozuyor, uyku düzenini olumsuz etkiliyor. Gece uyuyabilmek için, gündüz güneş ışığından faydalanmalısınız. Kuzeyde yaşayıp güneş ışığını az alanların diyabet,eklem iltihabı ve kolon kanseri riskleri daha yüksek.

sağlık31

Balık yemelisiniz, Omega 3 yağ asidinin eksikliği kandaki serotonin seviyesini düşürüp, depresyona yol açıyor.
Antioksidan içeren besinleri genç yaşlarınızda tüketirseniz, yaşlılığınıza yatırım yaparsınız. Kanserle savaşmanızı, beyninizin genç kalmasını, kolestrolünüzün düşmesini dolayısıyla genlerinizin uzun yaşamasını sağlıyor.
Mutlu ve sağlam bir beraberlik = Mutlu ve sağlam bir yaşam demek. Sevdiğiniz kişiyle yaşlanın.
Taze sıkılmış elma suyunda hücrelerin yok olmasını önleyen “polifenol” kimyasalı var,vücudunuzda kalkan görevi görüyor. Ayrıca içerdiği “kuersetin” de hem sağlık hem de gençlik veriyor.
Gönüllü bir iş yapın, birilerine zaman ayırın ve faydalı olun, daha mutlu olacaksınız.
Strese geldik yine, uzak durmalısınız ki yaşlanma süreciniz hızlanmasın.Her gün 15 dakika hiçbir şey yapmadan geçirin.

kadın5

Sebze ağırlıklı beslenmeye çalışın. Hayvan yetiştiriciliği küresel ısınmadan sorumlu gazlar ve hava kirliliğine yol açan toz yayıyor. Hayvanlar için kullanılan ilaçlar ve bakteriler dışkılarıyla sulara karışıyor. Doğal çevreyi korumak için sebze tüketimine ağırlık vermelisiniz.
Başınız ağrıyınca hemen parasetamollü ilaçlara yönelirsiniz, söğüt kabuğu doğada var olan ve ağrı kesici özelliği olan bir ilaç. 1 çay kaşığı kabuğu ezip fincana koyun ve sıcak su ile demleyin. Günde 2-3 kez içebilirsiniz.
Bunların dışında rutin hayatınızdan sıyrılmak, sevdiklerinize dokunmak ve doğayla iç içe yaşamak size mutlu yaşamın kapılarını açmaya yardımcı olacaktır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın