Sağlıklı Kalabilmek İçin Ne Kadar Sebze Meyve Tüketmelisiniz?

0

Sabahları bir elma, yemeklerin yanında salata, akşam da bir kaç kaşık sebze yemeği… Çoğumuzun beslenme  listesi buna benzer. Üstelik bunun  sağlıklı kalmak için yeterli olduğunu düşünürüz. Aslında günde kaç porsiyon sebze meyve tüketmek gerekir biliyor musunuz?

Eğer cevabınız 5 porsiyon ise durumunuz hiç fena değil. Ancak o da yeterli değil. Keşke günde 10 porsiyon sebze ve meyve tüketebilseniz. Abarttığımızı düşünebilirsiniz ama bu öneri, bilim insanlarından geliyor.  Diyorlar ki; Günde 10 porsiyon sebze meyve tüketile bilse yılda yaklaşık 8 milyon erken doğum ölümü engellenebilirmiş.

İngiltere’de yapılan araştırmalarda, insanların günlük sebze tüketiminin çok düşük seviyede olduğu saptanmış. Oysa günde beş porsiyon sağlıklı tercih yapıldığında, inme geçirme ihtimali yüzde 18, kalp hastalıkları riski yüzde 16, kansere yakalanma riski yüzde 4 azaltıyormuş.

İmperial College tarafından yürütülen çalışmalarda ortaya çıkan sonuç aslında sebze ve meyve tüketiminin günde 10 porsiyon, yani yaklaşık 800 grama çıkarılması durumunda kronik hastalıkları önlenmesinde büyük başarı sağlandığını gösteriyor.

Üstelik her sebze ya da meyve aynı etkiyi sağlamıyormuş. Kalp sağlığını korumak için elma, armut, turunçgiller, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, marul, karnabahar, brokoli ve lahanayı tüketmek gerekiyor. Kanser riskini azaltmak için ise menüye yeşil sebzelerin yanı sıra farklı renklerdeki sebzeleri eklemek şartmış.

Yeterli miktarda sebze meyve tüketemeyenlerin bunları dışarıdan hap olarak almaya çalışmalarının da sağlık açısından bir anlamı yokmuş. Yani vitamin desteği, antioksidan kullanımı kolaycılığından vaz geçip gerçek anlamda sebze meyve tüketmek gerekiyormuş.

Yine de günde 800 gram sebze meyve tüketmenin kolay bir şey olmadığı bir gerçek.  Neyse önümüz bahar.  Sebzeyi meyveyi daha fazla tüketmek için  harekete geçmenin tam zamanı…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın