Sağlıklı İlişkinin Yolu Hak ve Özgürlüklere Saygı mı?

0

İlişkilerde en sağlıklı yol bir tarafın baskın olması değil, her iki tarafın da söz sahibi olmasından geçiyor. Partnerinin hak ve özgürlüklerini kısıtlamadan yaşanılan birliktelikler daha uzun ömürlü oluyor.

Görünen durum erkeklerin kadınların hayatına daha çok karıştığı, ama gerçekler öyle değil ! Kadınlar da aynı derecede erkeklerin hayatına karışıyor. Sahiplenmek güzel gibi görünse de bir sınırı var. Fazla üzerine düşmek de umursamamak da uç noktalar, ilişkiler dayatma üzerine kurulursa çöker.

Evin reisinin erkek olduğunun dayatıldığı Türk toplumunda aslında kadının da son sözde rolü var. Çevrenize bir bakın, önce kendi ailelerinize; baba evin reisi ama anneleriniz de onları çok güzel yönlendiriyor.

ilişki7

Erkeklerin evlilik hayatı, evlenmeden önce ve sonra olarak ikiye ayrılıyor. Aile kavramının devreye girişi, çocuklar, geçim derdi, yoğun çalışma, sorumlulukların artışı derken kadına gösterilen özen azalıyor. Çoğu erkek bunu kabullenip mücadele de etmiyor. Evlilik ilişkiyi öldüren kurum olmamalı, her  ilişki özen ister.

Sadece kendi sözünün geçmesini isteyen erkek ya da kadının güven sorunu var demektir. Bağırıp çağırarak düşüncesini kabul ettirmeye çalışan taraf aslında kendini yetersiz hissedendir. Karakteri zayıf olanların karşısındakine şiddeti artar, sakin olamaz daha çok agresifleşir.

Bir taraf saldırganlaşırken, diğer taraf etkisizleşip siniyor. Pasifliği arttıkça değersizleştiğini düşünüyor. Ardından davranış biçimi değişiyor, kendisine yapılan baskıyı çocuğuna,hayvanlara,çiçeklere yani gücünün yettiği herşeye yansıtıyor. Susmak ve kabullenmek en son yapılacak şey, depresyona sürüklüyor.

Tired couple drinking coffee

Eğer ilişkide son sözü söyleyen erkek ise, kadın suçu biraz da kendisinde aramalı. Sorumluluktan kaçmadan topu onu atmadan güçlü durmayı başarması gerekiyor.

Her zaman olduğu gibi orta yolu bulmak burada en önemli nokta; istekler, düşünceler ve kararlar ne kadar farklı olursa olsun her iki taraf da saygılı olduğu sürece ilişkiler kopma noktasına gelmez.

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın