Sağlıklı Brunch İçin İpuçları

0

Hafta sonu geldi, bu iki günde dostlarımızla brunch yapmak gerçekten keyifli oluyor. Tek bir şartla; güzel bir brunch ile pozitif bir gün geçirmeyi düşünürken, bize kollarını açmış canavar bir masa ile karşılaştığımızda ona karşı savunmamız hazır olsun. İstemeden de olsa her şeyin bir parça tadına bakmak, sonrasında bize pişmanlık olarak dönüyor. Bunun sadece bir hafta sonu için değil de, çoğu hafta sonu olduğunu düşünerek daha dikkatli davranmamız gerekiyor.

brunch5

Sağlıklı, daha az kalorili ve faydalı bir brunch için neler yapabiliriz?

1. Brunch’a giderken yaptığımız ilk hata ödediğimiz paranın karşılığını almaya çalışmak. Bunu düşündüğümüz anda, bilinçsizce ve ihtiyacımız olandan kat kat fazlasını tüketmek üzere şartlanıyoruz. Onun yerine, günlük kalori ihtiyacımızın maksimum 1500- 2000 kalori olduğunu unutmadan tabağımızı ona göre hazırlamak.

brunch4

2. Krep, waffle gibi karbonhidrat ağırlıklı cazip seçenekler yerine, protein ağırlıklı besinleri tercih edelim. Karbonhidrat ağırlıklı besinler, birden kan şekerimizi yükselteceği için hem daha çok kalori alacak hem de daha çabuk acıkacağız. Hele bir de bunları çeşitli şurup ve tatlı ürünler ile tükettiğimizde düşünün artık. Tüketeceğimiz karbonhidrat grubunun tahıllı, kepekli, yulaflı olmasına da ayrıca dikkat edelim.
3. Kalori yakmak için kalori gerektiğini unutmayalım. Yani hazırlığımız, çok aç kalmak olmamalı. Mutlaka metabolizmamızı çalıştıracak kıvamda bir şeyler atıştırarak çok aç olmadan gitmeye dikkat edelim. Mesela bir elma veya içine çilek doğradığımız bir kase yoğurt tüketelim. Zira brunch, genel anlamda sabah ve öğlen yemeği bir arada düşünülmektedir. Bu nedenle de yapılan en büyük hatalardan biri, çok aç masaya oturmak ve sonucunda 2 öğünün toplamından fazla kalori tüketmek…

brunch2

4. Tabağımızdaki seçenekleri dikkatli oluşturmaya gayret edelim. Örneğin yumurta barından menemen, haşlanmış, omlet gibi veya peynir barından 5 çeşit peynir almak yerine, daha seçici olmaya özen gösterelim. Taze otlara ve sebzelere tabağımızda daha çok yer açmak işin doğrusu. Kızartmalardan uzak durmaya çalışırsak daha iyi olur.
5. Aklımızda tutmanız gereken son şey, az tuz, az şeker ve az un tüketmek, her zaman bildiğimiz kural; 3 beyazdan mümkün olduğunca uzak durmak, içeceklerimizi dikkatli seçmek olsun.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın