Sağlığınız için, 5’i Bir Yerde…

0

Kalp ve kanser hastalıklarına karşı yardımcı olan besinleri artık biliyorsunuz. Araştırmalara göre, sağlıklı olan bu besinler aslında daha fazlasını yapıyor.
• Somon balığında bulunan “Omega 3” mutluluk hormonu seviyesini yükseltiyor.Yorgun ve halsizseniz akşam yemeğinde somon yemelisiniz. Mevsim yeşilliklerinin üzerine bir dilim somon ve ceviz kendinizi iyi hissettirecek.

balık20

• Papatya çayı regl dönemlerinizde karın ağrısını %30-50 oranında azaltıyor. Vücuttaki sinirlerin kasılmasını engelleyen ve sinirleri gevşeten bir amino asit olan “glisin” miktarında yükselme oluyor.Adet dönemlerinde günde bir iki fincan içerseniz kendinizi güçlendirebilirsiniz.

papatya

• Karalahana, ıspanak ve yeşil sebzelerde bulunan “lutein”in günde 10 mg tüketilmesi cildinizin nemlenmesini sağlıyor. Ayrıca içerdiği antioksidanlar epidermiste yer alan yağları koruyor, bu da cildin susuz kalmasını ve kurumasını önlüyor. Günde tüketeceğiniz bir öğün sebzeyi, zeytinyağı, sarımsak ve cevizle tatlandırabilirsiniz. Unutmayın, çiğ yemeniz aynı etkiyi yapmıyor.

ıspanak3

• Şam fıstığında bulunan lif, antioksidanlar ve yararlı yağlar stresle mücadelede iyi sonuç veriyor.Yüksek kalorili olduğundan, kabukları bir küçük su bardağını dolduracak miktarda yemeniz yeterli olur.

fıstık

• Nar suyunda portakaldan daha fazlası var, soğuk algınlığına ve gribe faydalı. Narda bol miktarda bulunan “polifenol” gribe karşı güçlü bir antioksidan, öyle ki virüsleri daha ağızda yok ediyor. Narın tadını sevmeyenler, içerisine elma ya da armut suyu karıştırabilir. Dikkat etmeniz gereken soya ve süt ürünleriyle beraber tüketmemeniz, çünkü bunlar griple savaşmanızı sağlayan antioksidanları yok ediyor.

nar2

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın