Saçla İlgili Yanlış Bildiklerimiz

0

Ben, saçım güzel değilse o gün dışarı çıkamayanlardanım. Gerçekten de kadınlar için saç bakımı ve güzelliği çok önemli. Saçlar vücudun sağlıklı olduğunu gösterir, içimizin sağlığı saçlarımıza yansır.

saç34

Saç dökülmesi ayrı bir problem, çözebilmek için denemediğimiz şey kalmıyor. Önerilen şampuanlar, vitaminler ve tedavilerden de fayda görülemeyebilir.
Saçları sık sık boyatmak ya da kullanılan şampuanlarda suçu aramamak gerekiyor. Boya sadece saçın kalitesini bozup koparak dökülmesine neden olabilir. Boya dışında jöle, şampuan ve saç kremi de dökülmeye neden olmaz, saçın ölü olan dış kısmı dökülür.
Şampuanların saç derisi ile teması yaklaşık 30 saniyedir ve su ile tamamen temizlenecek yapıdadır. Isırgan otlu, papatyalı, sarımsaklı bitkisel şampuanlar daha faydalı değildir, ancak saç derisi çok hassas ise alerjiye karşı dayanıklılık sağlayabilir.

saç37

 

 

Saç derisinin temizliği ve uzun ise krem kullanılması önemli, çünkü krem saçın nemini saklıyor. Eğer saçlar sık yağlanıyor ise, çok terliyorsa ve dışarıda uzun süre kalınıyorsa her gün yıkanması doğru olur. Çok gerekli olduğu durumlarda sabah ve akşam günde iki kez yıkanabilir.
Genç kızlarda görülen dökülmelerin sebebi zayıf görünebilmek için yetersiz ve dengesiz beslenme oluyor. Çaresi de beslenme uzmanlarıyla ya da psikologlarla görüşmekten geçiyor.
Erkeklerdeki saç dökülmelerin % 90’ı genetik sebepli, gen haritasına anne ve baba dışında dayı,amca ve dede de dahil ve ergenliği takiben herhangi bir dönemde başlayabilir.

saç35

 

Kadınlarda tiroid bozuklukları, ergenlik, hamilelik, menopoz gibi hormonsal sorunlar ve demir eksikliği saç dökülmesini tetiklerken, koruyucuları östrojen hormonudur. Hızlı kilo kaybetmek ve stres de dökülmelerde etkilidir.
Saçın kandan beslendiğini unutmadan, dışarıdan çare aramadan önce fiziksel problemleri tespit etmemiz gerekiyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın