Saç Yıkamak Önemli İştir…

0

Artık kocaman insanlar olduk, saç yıkamak ne demek biliyoruz. Peki, gerçekten biliyor muyuz? Aslında bize nasıl öğretildiyse ya da nasıl gördüysek öyle yıkıyoruz saçımızı. Üstelik farkında olmadan yaptığımız seçimlerle saçlarımıza ihanet ederiz… Çünkü:

Saçları şampuanlamadan önce yeterince ıslatmayı ihmal ediyoruz. Bu yüzden şampuan saçın tümüne ulaşmıyor. Daha iyi sonuç almak için daha fazla şampuan kullanma yoluna gidiyoruz. Böyle olunca hem şampuan tüketimi artıyor hem de saç daha fazla yıpranıyor…

sac yıkamak2
Saçı ıslattıktan sonra sıra şampuana gelir. Peki, hiç dikkat ettiniz mi şampuanı kafanızın hangi noktasına döküyorsunuz? Araştırmalar birçok insan şampuanı tam tepe noktasına döktüğünü ortaya koyuyor. Doğrusu saçın boyundan başlayarak şampuanı uygulamakmış…
Annelerimiz bize saç yıkamayı öğretirken saç diplerine özen göstermemizi söylerdi. Ve bu nasihat kafa derilerinde, saç köklerinde hayli büyük zarara yol açtı. Doğrusu saçı yıkarken parmak uçlarıyla masaj yapmakmış.
Saç şampuanla yıkadıktan sonra sıra, durulamaya geldi. Ne yazık ki bu aşama fazlaca sıcak su kullanıyoruz. Sanki saçı haşlarsak şampuan artığı kalmayacak sanıyoruz.

 

Sıcak su yerine soğuğa yakın ılık su ile saçı durulamak hem saçı sağlıklı yapar hem de rengini canlandırır.
Ve en can alıcı nokta. Genellikle şampuan seçiminde muhafazakâr davranırız. Bir markanın saçımıza iyi geldiğine kanaat getirirsek ondan vazgeçmiyoruz. Uzmanlar ise belli aralıklarla farklı formüllere şans vermenin doğru olduğunu söylüyor. Ayrıca her gün yıkamanın saçta yaratacağı yıpranmayı göz ardı etmemek lazım.
Saç önemlidir…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın