Sabah Uykusunun Çekiciliğinden Kurtulma Yolları

0

Uzmanlara diyor ki; her 10 senede bir 30 dakika daha erken uyanıyormuşuz.

Çocuklukta erken kalkmanın getirdiği mecburiyet nedeniyle sabah erken kalkmayı sevmiyor olabilir miyiz?

Erkenden kalkış, zorla kahvaltı, okul, ders, ödevler derken çocukluktan başlayan erken kalkma zorunluluğu, ileri dönemlerde çalışma hayatıyla başka bir rutine giriyor. Doğal olarak erken kalkmaya bir tepki veriyor olabiliriz. Ama “erken kalkan yol alır” lafı çok doğru, sabahları aslında daha enerjik ve üretken oluyoruz.

Güzel bir kahvaltı, çalmayan telefon, etrafınızda kalabalık yapmayan insanları düşününce erken kalkmanın cazibesini keşfedebiliriz.

sabaherkenuyanma

Sabah erken kalkmaya nasıl alışabiliriz;

  • Hemen yarın sabah buna başlamak zor, alışmak için bir süre gerekiyor. Normalde saat 7:30 da kalkıyorsanız ve hedefiniz 6:30 ise yavaş yavaş başlamalısınız. Yirmişer dakika erken kalkarak süreci başlatabilirsiniz. Böylece akşamları 15-20 dakika daha erken uykunuz gelmeye başlayacak.
  • Kendinize erken uyanmak için bir neden bulun. Yarım saat yürüyüş bir başlangıç olabilir.
  • Akıllı alarmların desteğini unutmayalım. Wake N Shake Alarm uygulamasında susturabilmek için sıkıca sallamak gerekiyor. Step Out Of Bed uygulamasında ise yataktan kalkıp birkaç adım attıktan sonra alarm susuyor.
  • Sabah vaktinizi alacak kıyafet seçme veya spor çantası hazırlama gibi işleri akşamdan yapın, sabah yorulmadan size daha çok vakit kalsın.

sabahuykusu

  • Uyanınca hemen perdeler ve camı açın. Işık duyuları uyandırdığı için yatmadan 1-2 saat önce ışıkları kısmak, cep telefonundan uzak durmak gerekiyor. Elektronik cihazların ışığı, gün ışığının uyku üzerindeki etkisi ile aynı oluyor.
  • Hafta sonu uyku keyfi diye bir şey var. Ancak vücut saatiniz rutine alışınca alarm çalmadan uyanıyorsunuz. İki hafta süre ile erken kalkmayı başardıysanız, hafta sonu bunu bozmayın. Yoksa ritm bozuluyor.
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın