Resmi Nikah, 1+1 Daire , Hasta Hakları…

0

İlginç bir dönemden geçiyoruz. Bunu anlamak için sadece bugünkü gazetelerin ilk sayfalarına bakmanız yeterli aslında. En dikkat çekici haber, kadınları ve geleceğimizi ilgilendiriyor. Hürriyet Gazetesi’nden Oya Armutçu’nun haberi…

“Anayasa Mahkemesi, imam nikâhı kıymak için önce resmi nikâh kıyma şartını kaldırdı.

Erzurum Pasinler Sulh Ceza Mahkemesi, resmi nikâhtan önce dini tören yapan sanık çiftin davasıyla ilgili olarak, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “Birden çok evlilik, hileli evlenme, dinsel tören” başlıklı 230’uncu maddesinin 5 ve 6’ncı fıkraların iptali için geçen yıl Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. AYM, resmi nikâh olmadan dini nikâh kıyan imam ile çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası veren maddeyle ilgili başvuruyu önceki gün gündemine aldı ve esastan görüştü. AYM Genel Kurulu, hapis cezasını oyçokluğu ile iptal etti. İptal yönünde oy kullanan AYM üyeleri, nikâhsız birlikte yaşayanlara TCK’da herhangi bir ceza öngörülmezken, resmi nikâh yaptırmadan dini nikâh kıyanlara hapis cezası öngörülmesinin Anayasa’nın 10’uncu maddesi, kanun önünde dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin herkesin eşit olduğunu ilkesine aykırı olduğunu savundular. Bu üyeler, düzenlemenin din ve vicdan özgürlüğü, özel hayatın korunması ilkelerine aykırı olduğunu da ifade ettiler.”

nikah aym

Peki bu ne anlama geliyor? Haberde bu soru, Eski Anayasa Başkanı Mustafa Bumin’e yöneltilmiş…

“Mustafa Bumin, son kararın resmi nikâhtan önce dini nikâh yaptırdıkları için haklarında dava açılan çiftler ve bu törenleri yapan din görevlerine açılan davaları düşüreceğini savundu. Bumin, “İptal kararı ile artık birçok kişi, resmi nikâh bile yaptırmayacaktır. Sadece dini nikâhla evlillikler nedeniyle toplumda çocuğun soy bağı, nafaka konusunda yaşanan hukuki sorunlar da artacaktır. Bu da hem kadınların hem de çocukların aleyhine olacaktır” dedi.”

Çocuk gelinler, tecavüz davaları ve kadın cinayetleri üzerinde daha sık konuşacağız anlaşılan…

Aileden söz açılmışken, Habertürk’ten bir haber…

1+1 daire

“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Habertürk Ankara Bürosu’nu ziyaret etti. Türkiye’de çekirdek aileye doğru bir yöneliş olduğuna değinen İslam, “Aile bütünlüğünü korumak için TOKİ’nin yaptırdığı sosyal konutlarda artık 1+1 dairelere izin vermiyoruz” dedi. Bu tip dairelerin aile yapısına uygun olmadığını söyleyen İslam, “Daha önce yapılanlar hak sahiplerine teslim edilecek ama yeni 1+1 konutlar olmayacak” bilgisini verdi.”

Devam ediyoruz. Yine Hürriyet gazetesinden bir haber. Meltem Özgenç imzalı.

hasta hakları

“Sağlık Bakanlığı, 8 Mayıs’ta “ilçe toplum merkezleri”ne bir yazı göndererek, aile hekimlerinin psikiyatri hastalarının ad-soyad, kimlik numarası, adresi ve tanısının yer aldığı bilgileri bildirmelerini istedi.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı, aile hekimlerine kayıtlı hastalardan kaçının Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri’nde (TRSM) de kaydı bulunduğunun tespit edilmesi amacıyla bilgi istendiğini belirttiği yazıda, “Kayıtlı kronik psikotik bozukluğu (şizofreni, paranoid bozukluk, psikotik bozukluk, bipolar-duygu durum bozuklukları vb.) olan hastaların bilgilerinin olduğu dosyaları doldurarak gönderilmesi gerekiyor” denildi. ”

Hekimler ise bu uygulamaya karşı çıkıyor. “Hasta hakları “diye bir kavram vardı değil mi?

Cumhuriyet Gazetesinin  manşeti hayli ses getireceğe benziyor. Nitekim Savcılığın  MİT tırlarında yapılan aramalarla ilgili görüntüleri yayınlayan Cumhuriyet gazetesi hakkında soruşturma başlattığı haberi de geldi… 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın