Psikopatlar Aramızda… Hangi Meslek Grubu Psikopatlığa Daha Çok Yatkındır?

0

     Korku filmi izlemedim ya da son günlerde polisiye bir roman okumadım. Sadece çok ilginç bir yazı okudum. Yazıda meslek gruplarına göre psikopatlığa yatkınlık konusunda bir sıralama yapılmış.

Günlük hayatımızda hakaret sözcüğü olarak sıkça kullandığımız psikopatın anlamını çok da bildiğimizi sanmıyorum. Kökeni Yunanca’dan gelen psikopati psych yani “zihin, ruh” ve pathos yani “dert, acı çekmek anlamında. Günümüz terimleri ile konuşacak olursak, psikopatlar empatiden tamamen yoksun olarak tanımlanabilirler. Çoğunlukla doğuştan ya da küçük yaşlarda geliştiği düşünülüyor. Yani sonradan olmuyor.  Bu yüzden sonradan görülme ihtimali düşük. Belirtilerine gelince;

Sosyal ilişkilerde başarısızlık,

Yasa ve kural tanımazlık,

Sevgi, şefkat gibi duyguları anlama ya da algılamada zorlanma

Toplumsal değerleri umursamamak…

Özdenetim eksikliği, korku duymamak

Peki, en çok psikopat barındıran meslek grupları hangileri?

psikopatlar aramizda2

Listenin ilk sırasında zirvedeki yöneticiler yani CEO’lar var. Yaptıkları iş, aldıkları riskler ve kararları düşününce mantıklı geldi bana.

İkinci sırada ise avukatlar var. Sonrasında da hayli rekabetçi bir ortamda çalışanlar var. Medyada çalışanlar da “psikopat” olmaya fazlasıyla yatkınlar. Şirketlerin satış bölümünde çalışanlar listenin dördüncü sırasında. İnsanları sağlıklarına kavuşturmak için çaba harcayan cerrahlarda da bu eğilim var. Ayrılmaz ikili gazeteciler ve polisler listede 6. ve 7. sırayı almış. Listenin sonlarında ise çok ilginç meslekler var. Din görevlileri, aşçılar ve devlet memurları… Neden bu meslek gruplarının listede yer aldığı sorusunun yanıtının güç sahibi olmanın dayanılmaz cazibesi ve “iş başarısı “ için duygulardan arınmış tamamen objektif karar alma zorunluluğu olduğu düşünülüyor.

Psikopatların en az rastlandığı meslek gruplarına gelince…

 

Listenin ilk sırasında doğal olarak yardım görevlileri var. Sıralamada sağlık alanında hizmet veren meslek grupları önemli yer tutuyor. Hemşireler, terapistler aralarında en az psikopat barındıran meslekler. Yaşamı güzelleştiren işlerde çalışanlar, sanatçılar, güzellik uzmanları ve gönüllülerde de psikopat ruh haline pek rastlanmıyor. Öğretmenler, tasarımcılar, hekimler ve muhasebeciler de güvenli alanda yer alıyorlar. Genel anlamda bakıldığında daha az psikopat barındıran mesleklerin temelinde insan ilişkisi ve duygular ağır basıyor.

basarı listesi

Bu listeyi gördükten sonra psikopatlığın tedavisi olup olmadığını merak ettim. Doğrusu pek umut yok. Çünkü psikopatların birçoğu akıl hastası olarak görülmüyor. Bilinçleri yerindedir ve zararsız görünmeyi başarabilirler…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın