Psikolojik Yönden Sağlıklı mısınız, Nasıl Anlayabilirsiniz ?

0

Her şey dönüp dolaşıp, yaşadığımız yoğun ve karmaşık iş hayatına, aile içi ve arkadaşlarla olan ilişkilerimize dayanıyor.Gerçekten de hayatla baş etmek kolay değil,hayatı istediğimiz gibi yaşadığımızı ve kendimizin normal davrandığını düşünsek bile,etrafımızın bizden şikayeti varsa, onların yönlendirmesiyle doktora gitme ihtiyacımız olup olmadığını anlayabiliriz.
Sinyalleri anlamak çok da zor değil, yanlış seçimler yapıyorsak ve çabuk öfkeleniyorsak, hem de herkes hata yapabilir deyip üstünü örtüyorsak sorun başlıyor olabilir.
Uzun zamandır aynı problemleri yaşıyor olmak, farkına varmadan sorunlarla yaşamayı ve normalmiş gibi kabul etmeyi öğretiyor bize. Yakın çevremizle problemlerimizin olması, iş hayatında yaşadığımız başarısızlıklar,kendi özel hayatımızda az yemek, çok uyumak ya da az uyumak gibi problemler akıl ve beden sağlığımız hakkında fikir veriyor.

psikoloji4

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımlaması; “Psikolojik sağlığı iyi olan kişi, kapasitesini en üst düzeyde kullanır, hayatla baş edebilir, aile ve sosyal hayatında aktif rol alır, katkıda bulunabilir”.
Psikolojik yönden sağlıklı olup olmadığımızı anlayacak bazı yöntemler var, klinik görüşmeler, kişilik ve zeka testleri gibi.
Bir de puanlama yöntemiyle fikir veren işlevsellik ölçeği testleri var.Amacı; kişilerin akıl sağlığı, işlevselliği ve şikayetlerini belirlemek, bilgi toplamaktır. 100 puan üzerinden kişinin bir çok etkinlik alanında en üst düzeyde işlevsellik gösterdiğinden başlayıp, 1 puana kadar kademeli olarak ölçen bir test bu. En uç olan 1 puanda, ölüm beklentisi içerisinde olan, kendisine zarar verecek derecede tehlike gösteren ve kişisel bakımını yapamayan kişiler tespit ediliyor.Sonuçta, bunları değerlendirecek bir uzmana ihtiyaç var.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın