Probiyotikler: Vücuda Yararlı Bakterilerle Dost Olun

0

Her bakteri zarar vermiyor, kimi de vücudun yararına çalışıyor.

Bağırsaklardaki mikroorganizmalardan “probiyotik” adı verilenler vitamin ve minerallerin sentezine, besinlerin emilimine ve yağların yakılmasına yardımcı oluyor. Bu bakterilerin çoğalmasına yardımcı olan özellikle lifli gıdalar da “prebiyotik” adını alıyor.

Günümüzde  beslenme alışkanlıklarının farklılaşması, bağırsak hastalıkları, doğum kontrol hapları, antibiyotik kullanımı, hastalıklar derken bu dost bakteriler azalıyor.

Antibiyotik kullanımı aşırı yaygın, reçeteye bağlanmasının iyi olduğuna inanıyorum. Zaten doktorlar da artık antibiyotik vermeye gönüllü değil.

Antibiyotiklerin aşırı kullanılması bağırsak florasını bozuyor. Çocukluk çağında fazla kullanılan antibiyotik ileriki yaşlarda obezite riskini 3 kat, bağırsak hastalığı riskini ise 2,8 kat artırıyor!

probiyotik1

Son yıllardaki araştırmalar obezite ve bağırsak bakterileri arasındaki ilişkiyi de açıkça gösteriyor. Alınan kaloriden bağımsız olarak kilo alımına neden olduğu bulunmuş.

Probiyotiklerin kaynağı özellikle fermente süt ürünleri, kefir, şalgam suyu,ekşi maya ekmekleri, evde yapılan yoğurt ve turşu olarak biliniyor. Bunlar ne yazık ki mide asidi parçaladığı için yeteri kadar bağırsaklara geçmiyor.

Prebiyotikler ise yer elması, kuşkonmaz, hindiba kökü ve soğanda bulunuyor.

prebiyotik

Beslenmede fruktoz, doymuş yağlar ve fazla kırmızı et tüketmemeye dikkat edilmesi gerekiyor.

Hem doğal yollardan hem de takviye probiyotik almak şart değil, isterseniz kullanabilirsiniz. Ama dikkat edilmesi gereken canlılığını koruyan, ileri teknoloji ile üretilmiş ve bilimsel açıdan test edilmiş olması, çünkü kötü koşullarda saklanan probiyotikler faydalı olmuyor.

Bağırsaklara canlı ulaşabilmesi için çift kaplama teknolojisi kullanılıyor. Birinci kaplama mide asidinden korurken, ikincisi bağırsaklara ulaştığında açılıyor. Ancak bu şekilde faydalı oluyor.

probiyotik2

Probiyotik kullanım en çok kimlere fayda sağlar;

Çocuklar, yaşlılar ve hamileler daha çok probiyotik kullanmalı;

Çocuklarda ishal, kabızlık ve alerjik hastalıklarda kullanılıyor.

Yaşlılarda yaşa bağlı zayıflayan bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor.

Hamilelerde gebelik diyabeti, erken doğumu önlediği biliniyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın