Pratikten Teoriye ; Bağlanma Teorisi Diyor ki…

0

İlişkilerde uyumun ne kadar önemli olduğunu sık sık gözlemleriz. Yaşanmış tecrübelerinizden kazandıklarınız size kadınlar ve erkekler hakkında ipuçları veriyor. Sadece pratikte değil teoride de üstelik…

Bağlanma Teorisine göre insanların ilişkileri içinde sergiledikleri üç çeşit davranış var; güvenli, endişeli ve sakıngan. Anlaşılan o ki, çocukluk dönemiyle başlayan, aile içindeki ilişki biçimiyle devam eden yaşamları  yetişkin dönemdeki davranışları etkiliyor.

uyum

Güvenli kişiler; sağlam, ilişkiye odaklanmış ve isteklerini belirtme konusunda rahattır. Yakınlık konusunda başarılıysanız,partnerinizin ihtiyaç ve isteklerini anlayabiliyorsanız, tartışmalarda sakin kalabiliyorsanız hem de her konuda konuşmayı becerebiliyorsanız, güvenli türde bağlanan birisiniz.

Partnerinizin ne tip olduğunu anlayabilirsiniz. Güvenli ise, öncelikle iletişimi kuvvetlidir. Sizi rahat hissettirir, ciddi konuları konuşmaktan kaçınmaz. Yakınlık ve samimiyete önem verdiği için, her zaman yanınızda olacağı konusunda güven verir. Sözünde durur daima, tutarlı davranır.

uyum2

Tedirginler; daha çok kuruntulu tiplerdir, onlar için yakınlık ve samimiyet önemlidir. İlişkilerinde kırılganlık ve hassasiyet ön planda olduğu için üzülmeleri de kolay olur. Bazen geri çekilir, bazen de saldırgan olurlar. Bu tür tepkiler, sağlam bir ilişki beklentisinde olan tarafın aradığı güven hissi için hiç de istenen yöntem değildir. İletişim burada çok önemli, hislerinizi ya da ihtiyaçlarınızı açıkça belirtirseniz o da size vakit ayırmak için çaba harcayacaktır.

Partneriniz endişeli bir tipse sizi kontrol etmeye çalışır, daha çok arama, daha çok mesaj atma gibi, yani ilişkinizi fazla kafasına takar. Sadakatinizden şüphelenip, telefon ya da mesajlarınızı karıştırabilir.Çok açık davranmayıp, direkt söylemek yerine ipuçları vererek aklını okumanızı bekler.

uyum1

Sakıngan kişiler;daha çok iki uç arasında gezinir .Ya uzaktayken sizi çok özler ya da fazla vakit geçirdiğinizde kendi alanına girilmiş hissederek uzaklaşır. “Mahremiyet = özgürlüktür” onlar için. Gerçek istekleri yakınlık kurmak olduğu halde uzaklaşan bu tipler, korkuları nedeniyle duygularını bastırıp mesafe koyar. Çok bitişik yaşamaktan hoşlanmadıkları için, gerginlik yaşanmasına sık rastlanır.
Bu tür çiftler, birbirine kızdığında ya da sıkıldığında karşısındakinin duygularını incitmeden kendine zaman ayırmayı becerebilirse rahatlayabilirler. Tabii dürüstçe birbirlerine, kendine ait bir alan yaratmanın karşı tarafla ilgili olmadığını anlatarak sıkıntılarını paylaşırlarsa daha doğru yol olur.

uyum4

Partneriniz sakıngan bir tipse kafanızda soru işareti oluşturabilecek şekilde karmaşık davranır. Sizinle beraber bir şey yapmaktansa, kendi başına ya da arkadaşlarıyla olmayı tercih eder, kendini uzaklaştırır. İletişim problemleri olduğu için, bazı konuları konuşmaktan kaçınır ve sizi mutsuz eden bir davranışını söylediğinizde sadece özür dilemekle yetinir.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın