Pokemon Go Oynayıp, Trileçe Hazırladık…

0

Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de internet kullanımı her geçen gün artıyor. Gençler ağırlıklı olarak sosyal mecralarda zaman geçirirken, nispeten yaşlı nüfus interneti daha çok gazete okumak için kullanıyor.Bilgiye de internet üzerinden erişiyoruz. Peki en çok hangi bilgilere ihtiyaç duymuşuz? Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, geride bırakmaya hazırlandığımız yılda, Türkiye’de en çok sorgulanan sözcüklerin listesini çıkarmış.

Genel aramalarda ilk sırayı EBA almış. Henüz bu kısaltmayla tanışmayanlar için söyleyelim. EBA yani Eğitim Bilişim Ağı, Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan sosyal nitelikli eğitsel elektronik içerik ağı…

Hani, geçen yaz ellerinde cep telefonuyla ava çıkan, oradan oraya koşup, kendi kendilerine bağıran bir grup insan vardı . İşte o avcılar sayesinde, Pokemon GO en çok aradıklarımız listesinin ikinci sırasında.

Belli ki, nüfusumuz ülkenin darbeler tarihini bilemeyecek kadar genç. Çünkü 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında “darbe” sözcüğünün ne anlama geldiğini öğrenmek için çok çaba harcamışız.

En çok kimleri merak ettiğimize gelince… İlk sırayı, yaşının küçük olması nedeniyle sahneye çıkması konusunda toplumda sıkça tartışılan Aleyna Tilki en çok araştırılan isim olmuş.

Yıl içinde yitirdiğimiz değerler hakkında da daha çok şey öğrenmek istemişiz. Oya Aydoğan, Mustafa Koç ve Tarık Akan bu isimlerden…

En çok merak edilenler arasında genç futbolcu Emre Mor da var.

İnternet, yemek tariflerine ulaşmanın belki de en kolay yolu. Peki 2016’da en çok hangi tarif aranmış biliyor musunuz?

 

Meksika kökenli bir sütlü tatlı olan Trileçe. Tarifinde, pandispanyanın (kekin) üzerine dökülen şerbette üç farklı süt kullanılması öneriliyor. Orijinal tarifi pişirmeyi başarabilen var mı merak ediyoruz…

Mücver, istiridye mantarı, magnolia ve lazanya tarifleri de en çok aranan yemek tarifleri arasında. Anlaşılan o ki, bu yıl mutfaklarda farklı kültürlerin yemekleri sıkça pişirilmiş.

“Nasıl yapılır?”

Google’da yapılan aramalarda nasıl yapıldığını merak ettiklerimiz de hayli ilginç. Listenin başında “slime nasıl yapılır?” varmış.

 

Slime, tutkal, su, boraks birleşimiyle elde edilen, yarı akışkan yarı yapışkan bir eğlence hamuru… İnsanlar, bu yıl çocuklar kadar yetişkinlerin de ilgisini çeken bu hamuru tarifini aramış.

İş başvuruları da, bilgi sahibi olmak istediğimiz alanlar arasında. Özellikle  KPSS yani Kamu Kurumlarında görev alacak personeli belirlemek amacıyla yapılan sınava nasıl başvurulacağını öğrenmişiz.Malum işsizlik büyük sıkıntı…

Bir de, tanka çıkmanın yollarını, cirit oynamanın kurallarını merak etmişiz.

 

Ve  bir çok insanın başının belası olan migrenin çaresini bulmaya çabalamışız.

Biz bunları ararken dünya geneli neyi merak etmiş? Pokemon GO ilk sırada. iPhone 7 ve Donald Trump da listenin devamında yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın