Peynir Çeşitlerini Ne Kadar Tanıyorsunuz?

0

Peynir kahvaltıların, ara öğünlerin ve içki masalarının baş mezesi, yüksek miktarda yağ ve sodyum içermesine rağmen faydaları tartışılmaz.

Peynir yediğiniz zaman vücut “bütirad” adlı bir yağ asidi üretiyor. Bu asit özellikle eski peynir çeşitlerinde bulunuyor; hastalık kaynaklı enflamasyonu azaltıyor, obeziteyi ve kolon kanserini engelliyor.

Dünya peynirlerinin sağlığa olan katkılarına yakından bakalım;

Çedar peyniri; ağız içindeki asidi azaltıyor. Böylece diş minesinin aşınmasını önlüyor. Tükürüğü artırarak bakteri ve plak oluşumunu azaltıyor. Dişleri çürüklerden koruyor.

Parmesan peyniri; özellikle kadınların regl dönemindeki ağrılarını azaltıyor. Günde 1000 mg kalsiyum tüketimi yeme krizi, yorgunluk ve ruhsal dalgalanmalara iyi geliyor. Parmesan peyniri yüksek kalsiyum içeriği ile faydasını gösteriyor.

peynirçeşitleri

Gravyer peyniri; diğer peynirlerden daha çok “bütirad” içeriyor. Bütirad yağ asidi kan şekerini dengeliyor ve Tip 2 diyabet riskini azaltıyor. Kars gravyeri iyi bir seçim olabilir.

Ricotta peyniri; yarım yağlı ricotta peyniri bizdeki lor peyniri ile aynı özelliği gösteriyor. Peynir altı suyu ile yapıldığı için protein oranı yüksek ve kas gelişimine yardımcı bir aminoasit olan “lösin” içeriyor.

İsviçre peyniri; bu sert peynir hazırlanırken içeriğindeki laktozun büyük bölümü çıkarıldığı için şişkinlik yapmıyor.

peynirtabağı

Feta peyniri; Doğu Akdeniz’e özgü bu peynirde damar tıkanıklığı yapan doymuş yağlar diğer peynirlerden 1/3 oranında daha az bulunuyor. Araştırmalar günde 60 gram feta peyniri yiyenlerin felç ihtimalinin ve kardiyovasküler hastalık riskinin düştüğünü gösteriyor.

Mozzarella peyniri; yarım yağlı mozzarella peyniri diğer peynirlerden daha düşük kalorili, içinde bulunan 10 gram protein ile açlık hissini azaltıyor. Kalsiyum ihtiyacının 1/3 ünü karşılıyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın