Özlem Süer’le 2016 Gelinlik Modası ve Düğün Trendleri

0

Düğün… Yeni bir yuvanın kurulması, hayatın yeni bir dönemine başlangıç. Geleneğe, kültürel mirasa, zevklere, maddi olanaklara göre içeriği çok değişik olsa da, insanoğlu binlerce yıldır evlilik törenleri yapıyor.

Geleceği birlikte kurmak için bir araya gelen iki insana iyi dileklerini sunmak ve onların bu yeni yaşam yolculuğuna keyif ve mutlulukla başlamalarını sağlamak için gerçekleştirilen evlilik törenleri de, hayatımızdaki pek çok şey gibi, toplumsal etkilerle değişiklik gösteriyor. Küreselleşme ve internet sayesinde artık düğünlere özgü yöresel farklılıklar azalıyor, onların yerini hızla değişen global düğün trendleri alıyor.

2016 Gelinleri

Geleceğin trendleri arasında en belirgin şekilde öne çıkan “doğaya ve öze dönme” trendi. Bu toplumsal trend, gelinlik modasında da yansımasını romantik su veya orman perisi görünümü ile ortaya koyuyor. Dantel, tül ve işlemeler, tomurcuk, çiçek motifleri ve baskılar 2016 gelinlerinin ortak özelliği olacak. Beyaz gelinlik artık renkleniyor. Çok uçuk, beyaza yakın pastel tonlar, kır çiçeklerinden buketler doğaya dönüş trendinin yansımaları. Gelinliğin tamamlayıcısı saç ve baş aksesuarları da natürel romantizme vurgu yapar güzellikte. Bu arada, beyaz eldivenin dönüşünü de haber vermiş olalım… Yeni trendlerin öncüsü Özlem Süer’in; “Blossom” adını verdiği 2016 gelinlik koleksiyonunu oluşturan parçaların her biri esinlenildiği narin ve zarif çiçeklerin adlarını taşıyor; “angelica”, “magnolia”, “lotus” gibi…

özlemsüer

Özlem Süer gelinlikleri, yaşattığı romantizmle gelinleri büyülü bir dünyaya davet ediyor. Işıltılı, özel el dokuması ipekler, brokarlar, ipeksi tüller, hepsi özel tekniklerle yaratılmıs kumaşlar, ipekli, floşlu, kotonlu, farklı danteller ve çeşit çeşit materyaller….

Gelin taçları, tarakları, broşları ve saç aksesuarları yüzlerce çeşit değerli kristal ve incilerle  dolu bir atölyede usta eller tarafından romantik  tek tek tasarlanıp, el ile üretiliyor.

Özlem Süer gelinleri için yaratılan bu özel aksesuarlar, duvaklarla birlikte gelinliğin en önemli parçaların oluşturuyor, çünkü Özlem Süer için duvak, gelinliğin kişiliğini ortaya koyan kısmı.  Zarif gelinliklerde ihtişamlı duvaklar, yalın ve dantelsiz gelinliklerde bordür dantelli yada tümü dantelli yoğun duvaklar,  asimetrik ve tamamen tesadüfi düşüşlerle ortaya çıkmış yaratıcı duvaklar….Hepsi bu sezon Özlem Süer gelinlerinin tercihi.

Derin sırt dekolteli, oturumlu bel detaylarıyla, zerafet katan uzun kuyruklarıyla süzülerek taşınan bu gelinlikler bu sezon bilinenlerin çok dışında tasarlandı. Omuzlarda dantel brodeli, incilerle bezenmiş, üç boyutlu çiçeklerle boyutlanmış omuz aksesuarları, yalın eteklerin üzerlerinde kemerli üstler, pelerin ve bolerolar sezonun vazgeçilmezleri… Hatta mini ceketler, dantel eldivenler, tüyler ve ekru kadife detaylar, 20’lerin saç aksesuarları, koleksiyona  romantizm boyutunda ayrı bir anlam katıyor.

Bu sezon çok yalın formlarla yeni tekstürlü kumaşların kullanıldığı fütüristik ruhta bir Özlem Süer yorumu da var koleksiyonda. Dünyada 50 noktada satışı olan Özlem Süer White koleksiyonu özellikle İtalya, İspanya, Güney Fransa, Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerinde, Japonya’da, Singapur’da, İngiltere’de ve daha bir çok noktadaki özel butik ve department store’larda, Türkiye’de ise sadece İstanbul’da Nisantaşı Özlem Süer House’da özel bir ağırlama ruhuyla tanıtılıp, romantizm tutkunu gelinlerle buluşuyor.

gelinlik

Düğün Trendleri

2016 düğün trendlerinde; son birkaç yılda çok popüler olan kır düğünleri ve sahil düğünlerinin yanı sıra, değişik trendler ön plana çıkıyor. Salon düğünleri elbette çoğunlukta olmaya devam ederken, fonda yeşilin binbir tonundaki kayın, gürgen, çam ağaçlarıyla dolu bir ormanın olduğu dağ düğünleri yavaş yavaş büyüyen yeni bir trend.   Doğa vurgusu salon dekorasyonlarından da  izlenebilecek.

Bunun yanı sıra rustik şık tarz düğünlerde büyük artış bekleniyor. Şarap mahzeni, vahşi batı, kırsal temalı törenler bu tarz altında değerlendirilecek.

Wild Urbanism teması ise, endüstriyel ve doğal estetiği harmanlayarak sunan yükselişteki bir yeni trend.

Bireyselliğin bir yansıması olarak, renklerin cömertçe kullanıldığı, klasik ile bohemin bir karışımı olan bohemian glam tarzın paletinde ise nane yeşili, olgun şeftali, yumuşak pembeler ile sarı ve lilanın oyuncu karışımları bulunacak.

Dijital teknolojinin yaşamlarımızı neredeyse ele geçirmesine bir tepki olarak doğan yepyeni bir düğün trendi de unplugged. Konukların telefonlarını düğünde kapatarak, anı yaşayıp, eğlenmesi hedefiyle başlatılan uygulama, giderek artan sayıda çift tarafından tercih ediliyor.

Buna karşılık; tam aksine düğün mekanına şarj istasyonu kurmak, konuklara selfie çubukları hediye etmek gibi teknolojiyi sonuna kadar kullanmaya devam etmek isteyenlerin dijital trendi de aynı hızla yükselmeye devam ediyor. Gelin buketine gizli kamera yerleştirip olayı ilk elden kaydetmek, “evet” derken nabzın artışını kaydetmek için nabız ölçer takmak, 3-D baskılı düğün pastaları da bu trendin farklı yansımaları…

Düğün dekorasyon trendlerinde; roze altın tonları, bakır, pırıltı artan şekilde kullanılacak. Ancak çevreyle dost dekorasyon konsepti ön planda olacak. Salon süslemelerinde pembe tonlarının yanında, portakal, şeftali ve mercan tonlarının kombinasyonları kullanılacak.

özlemsüer2

Beyaz Gelinliğin Kısa Tarihçesi

 Yüzyıllardır kültüre göre değişen farklı törensel ritüellerde, farklı renklerde gelinlik elbiseleri ile düğünlerin odağı, romantik hayallerin ve güzel dileklerin öznesi gelinler… Asillerin zor bulunan gümüş rengi, Uzak Doğuluların şansına inandıkları için kırmızı elbise giymesi gibi farklılaşmalara karşın, tarih boyunca gelinin düğün töreninde sahip olduğu en güzel ya da bazen en temiz elbiseyi giymesi esastı. Kraliçe Viktorya’nın 10 Şubat 1840’ta Prens Albert’la düğün töreninde beyaz tuvalet giymesiyle, bir buçuk asırdır süren “beyaz gelinlik” geleneği doğdu. ‘Beyaz’ tanımının içine ekru, krem, fildişi gibi beyaz tonları da giriyor…

Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise; hanedan mensuplarından ilk beyaz gelinlik giyen; 1898 yılında Kemalettin Paşa ile evlenen, II. Abdülhamit Han’ın kızı Naime Sultan’dır. O döneme kadar düğün törenlerinde en çok kırmızı, sonra pembe, mor, mavi tonlarında elbiseler  giyilirken, duvaklar hep kırmızı idi. Avrupa’da yarım yüzyıl önce başlayan beyaz gelinlik modası bu tarihten itibaren Anadolu’da da yayılmaya başladı.

Özellikle Doğu kültürlerinde kırmızı rengin şans ve bereket getirdiğine, batıda ise şansın renginin mavi olduğuna inanılırdı. Son 150 yıldır gelinliklerin tarzları satınalma gücüne, toplumsal olaylara göre değişiklikler gösterse de, “beyaz gelinlik” geleneğinin doğuşundan itibaren beyaza atfedilen saflık ve temizlik sembolizminin de yardımı ile “beyaz gelinlik” trendi günümüze ulaştı.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın