Ot Festivali Havası Alıp Geldik

0

Kaç senedir Alaçatı Ot Festivalini merak ediyordum, sonunda bu sene 7’incisine gitmeyi başardık. Festivalden 2 gün önce gidince Alaçatı’nın sakin halini yakalama fırsatımız oldu.

alaçatıotfestivali6

Yaz ayları inanılmaz kalabalıkken, bu mevsim tadını çıkarmak keyifli geldi. O kadar sakindi ki, her yer kapanıyor erkenden. Etraf çok sessiz,  hatta hava karardıktan sonra otele giderken biraz ürkmedik değil…

Hacımemiş tarafı daha sessiz, her tarafta tadilat vardı. Merkeze doğru daha hareketleniyor. Biz arkadaşımızın tavsiyesiyle Hacımemiş tarafında, camiye 3-4 dakika mesafede  “Alya Rüzgarı” isimli bir otelde kaldık. Otel bir aile işletmesi… Sabah kahvaltıları çok iyiydi, akşamüstü beş çayında ise sıcak poğaça ve kurabiye ikram ediyorlar. Odalar çok temiz ve sade, servis başarılı üstelik fiyatları da uygun…Gerçekten memnun kaldık.

alaçatıotfestivali1

7. Alaçatı Ot Festivali’ne gelince, etrafta tam bir şenlik havası vardı. Herkes standlarını kurmuş ve güleryüzlü idi. Geçen sene yağmur varmış, bu sefer günlük güneşlikti. Kafamızda çiçekten taçlarla dolaşırken festival havasına  uyum sağlamak çok hoş oldu.

Her tarafta değişik otlar, çiçekler, enginarlar, ev yapımı ekmek, değişik reçeller, erişte, tarhana, gözleme, zeytinyağlı dolma ve ot yemekleri satılıyor. Standlardan satın alarak tadına bakıp, ev yapımı limonataları zevkle içtik.

alaçatıotfestivali5

Diğer tarafta el yapımı rengarenk seramikler, peştamallar, çantalar, oyalı tülbentler, şapkalar derken pazar alanında uzunca bir zaman geçirdik.

Bir çok etkinlik yapıldı; zeytinyağlı sabun yapımı, yemek atölyesi, Ege mutfağı söyleşileri,doğa yürüyüşü, sakız fidanı dikimi, dans gösterisi, orkestra,  Amfi Tiyatroda ot yemeği yarışması derken hergün yapacak değişik şeyler vardı.

otfestivali1

Ot festivaline gelmişken Asma Yaprağı’nın mezelerini, Alaçatı’nın meşhur kumrusunu, Port Alaçatı’daki Fahri Baba’yı, İmren’de yemek yemeyi, meşhur kurabiyeleri, sakızli muhallebiyi, Dost Pide’yi atlamak olmazdı.

Refik’in Yeri’ne arkadaş tavsiyesi ile kahvaltıya gittik. Otlu gözlemesi, reçelleri ve kahvaltısı çok lezzetliydi.Hepsinin hakkını verdik.

alaçatıotfestivali3

Bu tür festivaller yöreyi canlandırıyor, insanlar karınca gibi çalışıp festivale hazırlanıyor. Herkes güleryüzlü ve kendi emeklerini sergiliyor. Sadece bunun için bile festivale gidilir.

Darısı bir sonraki festivale diyerek güzel anılarla ayrıldık Alaçatı’dan…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın