Ortak Derdimiz “Kilo”… Yok mu Kurtulmanın Bir Yolu?

0

Kilo derdinden bir türlü kurtulamayanlardan biriyim. Ne diyetisyenler, ne estetikçiler eskittim yakın çevrem çok iyi bilir. Neredeyse diyetin kitabını yazarım, o kadar! İnanın.

En sevmediğim şey ise diyet listeleri, bir türlü barışamadım gitti. Elbette kilolu olan herkesin nedenleri ve çözümleri birbirinden farklı oluyor.

kilo

 

Kilo aldıran nedenler çeşitli;

Tedavi gördüğünüz bir hastalığınız varsa betablokör ve antidepresanlar kilo almanıza neden olabilir.

Hormonal bazı nedenler; insülin yetersizliği, menopoz,andropoz, tiroid bezinin az çalışması ve kortizol fazlalığı da kilo problemi yaratır.

Sosyal çevreniz sebebiyle bir çok ortamda bulunmak, hızlı yemek de kilo üzerinde olumsuz etki yapar.

Genetik yatkınlıkta, beden kitle indeksinin %40’ın üzerinde olmasının genetikten kaynaklandığı düşünülüyor.

Sindirim sisteminde bulunan bazı virüs ve bakteriler de kilo alıp vermede etkili olabiliyor.

diyet35

Metabolizma günlük aldığınız kaloriler ve harcadığınız kaloriler arasındaki fizyolojik denge ile çalışır. Dengesiz ve düzensiz beslenme, hareketsiz bir yaşam tarzı yukarıdaki etkilerle birleşince kilo almak kaçınılmaz oluyor.

Bilinçaltınıza siz farkına varmadan yerleşen  bir çok olumsuzluk zayıflama hedeflerinden sapmaya veya uzaklaşmaya neden oluyor. İş hayatınızdaki başarısızlıklar, yürümeyen ilişkiler,aile problemleri,kaygılar derken rahatsızlık veren bir çok  dürtü yemeyi tetikliyor. Özellikle çocukluk döneminde bilinçaltına yerleşen duygusal açlık, bedensel açlığı artırıyor.

Kilo almanın psikoloji ile olan bağlantısı çok açık, yeme bozuklukları tedavisi de terapi ile yapılıyor. Gece yeme problemi ve tıka basa yeme durumları yeme bozukluğunun türleridir. Kontrolden tamamen çıkmış bir şekilde ne yediğinin farkına varmadan tıka basa yemek ve ardından pişman olmak çok rastlanan bir bozukluk. Gece uykudan kalkıp bilinçsizce özellikle karbonhidrat yemek de gece yeme sendromu olarak biliniyor. Üstelik geceleri yemek kalori alımını % 60 artırıyor !

diyet37

Yeme bozuklukları tedavi edilmesi gereken bir durum, duygusal, sosyal ve biyolojik nedenleri var.

Ayrıca fiziksel ve cinsel taciz,aile tarafından sürekli eleştirilme sonucu yetersizlik hissi durumlarında alınan kilo, yapılan baskıya karşı kişinin verdiği tepkidir.

Fiziksel ve cinsel tacizde ise kilo bir zırh gibi görülüyor, bu nedenle kişi kilo verse de farkında olmadan kendini sabote edip yiyor. Neden kilo aldığı ile de yüzleşemiyor, bu duyguyu yiyerek bastırmaya çalışıyor.

Gerçekten kilo vermek istiyorsanız önce kendinizle yüzleşmeye hazır olun. Sevilmek mi istiyorsunuz, çok mu yorgunsunuz, panik atak şikayetlerinizde artış mı var, depresif mi hissediyorsunuz ? Tüm bunların çaresi yemekte değil, kendinizi rahatlatmanın bir çok yolu var.

Siz de bir hedef belirleyin ve tombul bir teyze olarak yaş almayın….

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın