Ofis Dedikoduları…

0

Çalışma hayatının vazgeçilmezlerindendir dedikodu yapmak. İş ya da özel hayatımda hiç dedikodu yapmadım diyebilir misiniz? Ya da siz yanlarına gittiğinizde fısıldaşan arkadaşlarınızın aniden sustuğu olmadı mı? Sizi çekemeyenlerle beraber çalışıyorsanız, çekiştirildiğiniz yetmiyormuş gibi bir de dışlanırsınız.
Siz pozisyonunuzda emin adımlarla yürüyerek, gece gündüz demeden çalışarak yükselirken, iş arkadaşlarınız bu konuda kim bilir neler söylüyor? Yükselmenizi engellemeye çalışanlar, kariyerinize zarar vermek isteyenler de da çabası.
Araştırmalar gösteriyor ki, kadınlar, erkeklerden daha çok dedikoduyu seviyor. İçerik olarak da daha yaralayıcı ve zarar vermeye yönelik üstelik. İş yerinde kadınlar arasındaki rekabetin sert olması da bunu tetikliyor. Ofis dedikodusu aslında, itibarlı bir savaş biçimi, kendi çıkarlarını düşünenlerin üstlendiği düşmanca bir çabadır aynı zamanda.Dedikodu çok yönlüdür.Sadece iş performansınız ve başarınızla sınırlı kalmaz, giyim şekliniz, saçlarınızın biçimi ya da makyajınız da ayrıca adaydır.
Erkekler ise dedikoduya iki temel noktada dahil oluyor. Öncelikle iş yerindeki güç odaklarına yakın olmak ya da muhalefet için “kulis yapma” kisvesi altında yapılan dedikodular. Bu noktada, erkekler de en az kadınlar kadar acımasız olabiliyor. Erkeklerin, çalışma arkadaşlarına yönelik yaptığı dedikodular da ise ağırlık cinsellikte. Özellikle karşı cinsin ne giydiği, yaşam tarzı ve iş yerindeki davranışları, erkekler arasında, cinsellik temelinde ele alınıyor.
Dedikodu yapmamak ya da uzak kalmak pek mümkün değil. Ama kendi çapınızda güvenlik önlemleri alabilirsiniz. Resmi kaynağından gelmeyen, doğruluğu kesin olmayan, ağızdan ağza yayılarak büyütülen konuları duyduğunuz zaman sinirlenmenize ve kendinizi aklamaya çalışmanıza yol açsa da siz, dedikoduyu tekrar etmeyin, yaymayın.Sizi dedikodularına dahil etmek isteyenlerden kaçının, sizi ayartmalarına izin vermeyin. Aynı şeyin sizin başına gelmeyeceğinin garantisi yok.
Unutmayın; “Her çalışan, dedikodu çarklarında ezilmeyi tadacaktır.”

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın