O Ülkede Hafta Sonu Tatili 3 Gün Oldu.

0

Hafta sonunun 3 gün tatil olması kulağa hoş geliyor değil mi? Hatta o ülke insanlarına karşı kıskançlık da duymaya başlamışsınızdır. Ancak hafta sonu tatilini 3 güne çıkaran ülke olan Venezuela’da durum hiç de kıskanılacak gibi değil.

Zor bir ekonomik süreçten geçen Venezuela’da yetkililer yaşanan elektrik sıkıntısını hafifletmek için böyle bir yola baş vurmuş. Enerji tasarrufu sağlamak için kamu çalışanları “iki aylık” bir süre için Cuma günleri çalışmayacak.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hafta sonu tatilinin uzatılmasının yanı sıra halkına özellikle de kadınlara elektrik kullanımında özenli davranılması için çağrıda bulundu.

Madoro kadınlara saç kurutma makinası kullanmayın dedi

Kadınlara saç kurutma makinalarını daha az kullanmalarını öneren Maduro “ben her zaman kadınların saçlarını kendi halinde kurumaya bıraktıklarında daha güzel olduğunu düşünmüşümdür.” dedi. Devlet başkanı halkın yapacağı tasarruflarla elektrik tüketiminin yüzde 20 azaltılabileceğini savunuyor.

Elektrik üretiminin yüzde 70’inin hidroelektrik santralleriyle sağladığı Venezuela’da olumsuz hava koşulları santrallerdeki üretimi düşürmüş durumda. Ülkede haftalardır devam eden enerji sıkıntıları, günlük hayatı olumsuz etkiliyor ve sürekli olarak elektrik kesintilerine gidiliyor

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın