O Reklam Yayımlanmayacak…

0

Amerika Birleşik Devletleri’nde son 24 saatte sosyal medya, Pepsi reklamını tartışıyor. Pepsi’nin son reklam filminde ünlü Kardashian ailesinin üyesi ve manken Kendall Jenner rol almıştı.

“Anı Yaşa” sloganı ile dünya çapındaki  kampanyasını devam ettiren Pepsi’nin tartışmalı reklamı, ülkede siyahlara yönelik şiddeti protesto eden “Black Lives Matter” gösterilerini çağrıştırdığı için tepki çekti. Önce o reklama bir bakalım.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sosyal medya kullanıcıları, işte bu reklamla ırkçılık ve polis şiddetinin çözümünün hafife alındığını savundular.

Kimileri  Jenner’ın,  “Black Lives Matter” tarafından Louisiana’nın Baton Rouge kentinde düzenlenen gösteride polislerin karşısına dikilen Leshia Evans’ı hatırlattığını savundu ve “Pepsi getirmeliydi” mesajını yazdı.

 

Kimileri ise siyahlara karşı uygulanan polis şiddetinin resimlerini “Kendall ona da bir Pepsi ver!” mesajlarıyla paylaştı.

Gelen sert eleştirilere karşı Pepsi şirketi  önce reklamın harekete geçmek, tutkuların peşine düşmek ve hiçbir şeyin insanı geride bırakmasına izin vermemek gibi mesajlar içerdiğini öne sürdü ve bunun dünya çapında bir kampanya olduğunu belirtti.

Ancak tepkiler dinmedi. Sonunda Pepsi, “amacımız ciddi bir konuyu hafife almak değildi” açıklamasını yaptı. Bununla da kalmayıp reklamı geri çektiğini ve zor durumda kalan manken Kendall Jenner’dan özür dilediğini duyurdu.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın