Nihayet Bitişik El Yazısı Dönemi Kapandı

0

Bitişik eğik el yazısı ile okuma yazma uygulamasından 12 yıl sonra vazgeçildi. Veliler ve eğitimciler bitişik el yazısı uygulamasından şikayetlerini sıkça dile getiriyordu. Milli Eğitim Bakanlığı tepkiler üzerine, bu uygulama hakkında pedagoji, ses bilimi, kriptoloji, psikoloji, psikoterapi, ergonomi, endüstri mühendisliği alanından uzmanlara başvurdu. Uzmanların ortak görüşü, çocukların kas yapıları için bitişik eğik el yazısının  zor ve karmaşık yöntem olduğu yönündeydi. 12 yıllık uygulama sonuçları da bitişik el yazısı modelinin başarısız olduğunu gösteriyordu.

Yeni dönem, dik yazıyla başlayacak, eğik yazıyla devam edecek. Yeni modelde öğrenciler temel dik yazıyla okuma yazmaya başlayacak. Öğrenciler önce Türkçe’de en çok kullanılan hece ve kelimelerin seslerini tanıyacaklar. Yazmayı öğrenme süreci büyük harflerle başlayacak ve küçük harflerle devam edilecek. Mevcut durumda bitişik el yazısıyla öğretime devam eden sınıflarda ise öğrencilere yönelik bir baskı olmayacak. Güzel yazı dersi 3’üncü sınıftan itibaren verilecek. 4’üncü sınıfla birlikte de öğrenciler, F klavye ile yazmayı öğrenecekler.

Yeni uygulamayla öğrencilere okumayı öğretme modeli de değişecek. Okul öncesi eğitimde çocuklara çevrelerindeki yazıları hissetme, algılamayla başlatılan süreç okulda, ses, harf, hece, kelime, cümle olarak devam ettirilecek. Seslerin kalıcı olması için her ses, tekerlemeler, ninni ve melodi ile birlikte öğretilecek.

İlkokulda  ders kitapları da değişiyor. Ders kitapları, karikatür ve çizgi romanlarla çocuk dergileri gibi hazırlanacak.  Karikatür, çizgi roman ve bol renkli resimler ile farklı fontlarda ve karakterlerde yazılarla öğrenciler her türlü yazı karakterini eğlenceli olarak okuması hedefleniyor..

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın