Nevruz-Newroz mu? Twitter mı?

0

Son 24 saat boyunca 21 Mart baharın başlangıcı Nevruz ya da Newroz’un coşkusunu dile getiren bir yazıyı kaleme almaya çalıştım. Ancak toplum olarak içinde yaşadığımız bu gerçek üstü ortam elimi kolumu bağladı sanki.
Perşembe akşam saatlerinde “twitter mwitter” ile başlayan cümleyi duyduğumda hücrelerime kadar işlemiş olan o bildik korku yüzeye çıktı. Tamam, iletişim özgürlüğü temel insan hakları arasında yer alır ama “burası Türkiye” diye düşünmekten kendimi alamadım. Gece boyu Twitter dünyasında yapılan esprileri kaygıyla izledim. Neyse ki o dünyanın insanları üstün mizah yeteneğiyle yasaklarla dalga geçerken, bariyerleri aşma konusunda da takdir edilesi bir dayanışma ruhu içindeydi. Sanal dünyada alt yapıya (!) gerçekten önem verildiğinden alternatifin ucu bucağı yok.

twitter kapandı

Twitter kapatılacak, kapatılıyor ve kapandı derken yan yollar devreye girdi. Haritalar, şemalar ekrandan ekrana taşındı. Hatta görme sorunu yaşayanlar bile düşünüldü.
Sonuç Twitter kullanmayı aklından geçirmeyenler, prensip olarak karşı çıkanlar, mantığından haberi olmayanlar “neymiş bu? “ diyerek Twitter kullanıcısı oldu. Araştırmalar son 24 saatte bu mecradaki trafiğin yüzde 70-80 arttığını ortaya koyuyor.
“Varmış gibi görünen” yasak beraberinde inanılmaz şeylere de imza attı. Yasak koyucu hükümetin üyeleri kendilerini Twitter’ dan savundu. Yasağı ilk delenler arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yer aldı. Üstelik şu saate kadar yasaklamanın nereden kaynaklandığı belli olmadı. Hükümetin yasağı nedeni olarak işaret ettiği yargı “bizimle alakası yok…” deyip tartışma ortamından çekildi.

twitter1
Twitter yasağı dünyayı da ayağa kaldırdı. Batı dünyası birbiri ardına kınama mesajları yayınlarken, haber kıtlığı çeken uluslararası medya da Türkiye’yi manşetlere taşıdı. Ve emin olun bu haberleri yayınlarken kendileri de şaşkındı.

nevruz twitter
Günlerdir yanıt beklenen çözüm sürecinin akıbeti konusunda Abdullah Öcalan ne diyecek, Nevruz nasıl geçecek soruları minik mavi kuşun kafese kapatılmasının gölgesinde kaldı… Bakalım bu esaret kaç gün sürecek?
Hoş geldin Newroz,Nevruz!

Şu sıralarda Youtube hakkında da iyi şeyler konuşulmuyor…:)

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın