Neden Sevişmek İstiyoruz ya da İstemiyoruz ?

0

Seks yapmak doğanın kanunu elbette, ama sevişme isteğimizi olumlu ya da olumsuz etkileyen bir çok şey var. En başta biz kadınların libido durumu var. Hayatımızda görebileceğimiz en çekici erkek bile libidomuz düşük olduğunda sevişme isteğimizi artırmıyor.

Kullandığınız doğum kontrol hapı yöntemleri, sadece seks yapma isteğini değil düşünme sıklığını ve cinsel uyaranlara karşı verdiğiniz tepkiyi dahi etkiliyor.

libido3

Testosteron, malum seks isteği duymayı sağlayan hormon özellikle yumurtlama döneminden hemen önce libidonuzu ateşlemeye yetiyor. Aylık periyodun tam ortasında beyniniz testosteron hormonunu üreten yumurtalıklara sinyal gönderiyor, böylece arzularınızı tetikleyen hormonu ateşliyor.

Ayrıca vajinaya kan akışını artırararak daha duyarlı olmasını sağlıyor. Bedeninizdeki bu hormon ne kadar yüksekse, orgazm olma sıklığınız da o kadar artıyor.

Doğum kontrol hapları bu hormonun salgılanmasını azaltıyor. Hapta bulunan hormonlar yumurtlamayı durdurup uykuya yatmasına neden olur. Testosteron da bu yüzden üretilemez. Böbrek üstü bezlerinin ürettiği diğer %50 de ne yazık ki hapın içindeki yapay östrojen nedeniyle etkisiz hale gelir.

libido

Karaciğer toksik miktarda östrojen aldığını düşünerek, seks hormonunu bağlayıcı protein olan globulin salgılamaya başlar. İşte seks hormonlarını böylece etkisiz hale getirir. Tabii globulinden kurtulan özgür testosteron da cinsel istek duymaya destek olur.

Uzun yıllar doğum kontrol hapı kullanan her kadında bu sorun olmayabilir. Testosteron düştüğü halde libido etkilenmeyebilir. Bu çelişkili durum hala çözülebilmiş değil ama en mantıklısı hormonal olmayan diğer faktörlerin cinsel isteği güçlü tutması olarak biliniyor. Hamile kalma endişesinin olmaması ya da yeni bir ilişkide adrenalinin yüksek olmasının hapın testosteron düşürücü etkisini safdışı etmesi olarak düşünebilirsiniz.

Hormonal yöntemlerin tümü globulin seviyesini yükselttiği halde, haplarını değiştiren kadınların %30’u cinsel isteğine kavuşuyor. Cinsel isteğinizi etkileyebilecek başka bir neden olmadığına eminseniz hap kullanmaya biraz ara verebilirsiniz. Bazı kadınlar tıbbi nedenlerle hap kullanmak zorunda olabilir, bu durumda dikkatli olmak gerekiyor.

seks21

Ateşli seks hayatınızı geri istiyorsanız haplara 3-6 ay arası kadar ara verebilirsiniz. Yapay hormonlar kan dolaşımında olmadığı zaman yumurtalıklarınız uykudan uyanıp testosteron hormonunu yeniden üretecek.

Tabii cinselliği etkileyen diğer etkenleri de unutmayalım. Antidepresanlar, yüksek tansiyon ilaçları, stres ve depresyon, hatta vajinal kuruluk yapan antihistaminlerin de rolü büyük.

Önemli olan kendinizi ve vücudunuzu tanımanız, gerektiğini düşündüğünüz durumda yardım almayı siz istemelisiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın