“Ne Olur Bu Rüya Olsun…”

0

Ayarım bozuldu son günlerde. Tıpkı milyonların bozulduğu gibi. Olur olmaz yerde, gözlerim doluyor, gülümsemekten utanıyorum, uyumak zul geliyor ve bir anda öfkem isyana dönüşüyor.

Ortalama insan ömrü içinde belki de hiç bir önemi olmayan bir haftalık süreç, yüzyılların tortusunu gün yüzüne çıkardı. 20 yaşındaki bir insanın, yine kendilerine “insan” denilen yaratıklar tarafından yaşamdan kopartılması yeterince büyük bir acı değilmiş gibi yüzbinlerin yıllar boyu içinde sakladığı derin yaraların acısıyla yüzleştik. Çünkü tıpkı Penguen dergisinin bu haftaki sayısında yer alan o karikatürdeki gibi yaşamışız onlarla yıl…

 

ne olur bu bir ruya 4

Ama sorun sadece kadın olmak da değil… Çocuk olmak, insan olmak ve insan kalabilmek de çok zor…

Lapa lapa yağan kar size ne hatırlatır? Günümüzde yerel yönetimlerin “başarılı “  çalışmaları nedeniyle kent insanı için bir afet durumudur kar. Ama kar, hafızalarımızda oyundur, coşkudur. Çocukluk günlerinizde kartopu oynadınız değil mi? Nasıl kartopu yapılır bilirsiniz sanırım. Soğuğa rağmen minik beyaz toplarla gelen o neşeyi…

Dün gece İstanbul’da “Cana geleceğine mala gelsin” diyen toplumun bir ferdi cama gelen kartopuna tahammül edememiş ve can almış… Aldığı canın son sözleri ise; “ne olur bu bir rüya olsun…”  Gazeteci Nuh Köklü aldığı bıçak darbesiyle yaşama veda etti.

ne olur bu rüya olsun

Aylardır işsiz ama yaşama dört elle sarılan, gülümsemekten vazgeçmeyen bir insan… Bir anda öfkem isyana dönüşüyor…

ne olur bu rüya olsun1

Bu satırları bitirirken gözüme yeni bir haber takılıyor. Çengelköy’de bir kadın cesedi bulunmuş… Bakalım bu kez hangi acı kapımızı çalacak. Dedim ya; ayarım bozuldu. Belli ki bu daha bir süre böyle devam edecek….

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın