Nasıl Bir İlişki İstiyorsunuz ?

0

Sevgi mi, aşk mı, emek mi, romantizm mi, bir ömür boyu beraberlik mi? Ne kadar giderse gitsin mi?
Nasıl bir ilişki istiyorsunuz ya da ne bekliyorsunuz? Aslında tek bir gerçek var ; uzun süreli ilişkiler alışkanlıklara, alışkanlıklar da monotonluğa dönüşüyor.
İlişkinin ilk başlarında karşındakine kendisi için özel olduğunu hissettirmek, heyecanlar yaratmak için uğraşılır. Zaman geçtikçe, ilgi ve gayret azalır, işte o zaman ilişki alışkanlıklara kalır. İlişkinizde bunu yaşamak istemiyorsanız, karşılıklı emek verilmesi konusunda hemfikiriz demektir. Fakat bu emek karşılıklı olursa bir anlamı var.

ilişki14

Unutmayın…
Hiçbir ilişki sonsuza kadar aşk dolu, heyecanlı devam etmez. Ama canlı tutmak sizin elinizde. Bunun önkoşulu, öncelikle sevgili olduğunuzu unutmamanız hiç unutmamak. Sevgili olduğunu unutmayan bir çiftin ilişkisinin durağan olması neredeyse imkansız. Evlilik sonrası ilk yapılan hata, karşılıklı kazanılan hakların tamamen yanlış yorumlanması ve bu yüzden duyarlılığın azalması aslında. İlişkide her iki taraf da sevildiğini ve değer verildiğini hissetmek, bilmek ister.

 

Dikkat…
Yapılan hatalardan biri de, uzun soluklu ilişkilerde çiftlerin birbirini çözdüğü ve çok iyi tanıdığı düşünmesi. Hiç kimse tam anlamıyla diğerini tanıyamaz veya çözemez. İnsanın kendi bilinmezleri olan çözülemeyen bir varlık. Aslında bunu fırsata dönüştürmek sizin elinizde. Madem onu çok iyi tanıyorsunuz, nelerden mutlu olduğunu da biliyorsunuz demektir. O zaman ona sürpriz yapmak çok daha kolay. Ya da tersini yapabilirsiniz, eşinizin sizi çok iyi tanıdığını düşünüyorsanız onu şaşırtın. Tarzınızın dışında giyinin, değişik bir yemek deneyin, eğlence tarzınızı değiştirin. Kısacası sizi tam da tanımadığını fark ettirin. Birbirinizi şaşırtmaya devam ederseniz rutine saplanmaktan kurtulabilirsiniz.

ilişki15

İletişim…
İlişkide en önemli beceri, iletişim kurmak, yani konuşmaktır. Kuracağınız iletişim, ilişkinizin ayakları olacaktır. İlişkiniz ya dengesiz ya da sağlam olacaktır. Tartışmalarınız ve alacağınız kararlar aranızdaki diyaloğa göre şekillenir.
Saygı
Belki de en az sevgi kadar değerli. İlişki içinde saygı, bireylerin “ben” olabilmesine, özgür seçimler yapabilmesine, birlikte gelişmelerine ortam sağlar.

ilişki13

Karşınızdaki eşiniz ya da sevgiliniz olsun, unutmayın beklentiler karşılıklı. Çünkü ilişki; karşılıklı güven, emek, aşk, heyecan ve sabır istiyor. Peki siz bu maratonu koşmaya hazır mısınız?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın