Narsist = Bencil + Menfaat Düşkünü + Kibirli + …..

0

Kendinizi çok mu değerli hissediyorsunuz, çok özel, ya da diğerlerinden farklı? Narsisizmin temelinde kendini çok önemli görmek yatıyor aslında. Siz bu kadar değerliyseniz, o zaman diğerleri daha az önemli. Her narsist bencildir, kendi penceresinden bakar olaylara, empati yönü gelişmediğinden diğer insanların duygularının veya düşüncelerinin önemi yoktur onun açısından. Diktatörleri düşünün, hepsi katı birer narsistti..
Narsisizm bir hastalık mıdır? Hayır, bu bir kişilik özelliğidir. Aslında genetik bir temeli bile var, yani narsist doğulur. Ancak yetişme çağında, aile ve okul tarafından çocuğa empati yapma yetisi öğretilebilirse, gelişme sağlanabiliyor. Kişiliğin ergenliğe kadar geliştiğini düşünülürse, narsizm tanısı ancak bu dönemden sonra konulabiliyor.

narsist2

Peki, nasıl davranır narsist kişiler? Kendi güçleri ile o kadar ilgilidirler ki etrafındakiler tamamen değersizdir. Kişilik yapılarının farkında olmadıkları için, ancak depresyona girdiklerinde bununla yüzleşiyorlar. Tabii o kadar mükemmeller, kişilikleri öyle değerli ki bu yapının patolojik olduğunu kabul etmeleri imkansız. Bir de “yapma” narsistler var, onlar da kendilerine toplumda bir yer edinebilmek için, değerli görünmeye çalışıyorlar. Bu tiplerin gerçek narsistlere göre terapi ile düzelmeleri daha mümkün.
Narsistlerin ilişkilerinde menfaat ön planda, kibar ve elit görünmeye çalışsalar da aksine ısrarcı ve eziciler. Bu tür insanlarla ilişki kurmak zor, çünkü hep siz köle oluyorsunuz, tartışmaya girmek gereksiz galibiyeti kaptırmayacaktır.

narsist6

Narsist olan bireyler kendisini özel yaptığını düşündükleri şeyin peşinden sürüklenir, empatik bağlanmaktan yoksun olduğu için de hedeflerine ulaşmaya çalışırken karşısındaki kişiye özen göstermek aklına bile gelmez.
Nasıl tanıyabilirsiniz bir narsisti; davranışları kibirli, nobran ve aşağılayıcıdır.Takıntılı ve bir şeylere bağımlıdır,pişmanlık duymayı ve özür dilemeyi bilmez. Önemsenmediğinizi hissedersiniz. Bu özelliğe daha çok siyasetçi, iş adamları, akademik kariyer yapmış kişilerde rastlanıyor. İş hayatlarında yükselirken, sosyal hayatlarında düşüşe geçmeleri çok normal.

narsist7

Narsist kadınlar kolay yalan söyler, alaycı ve dolaylı yoldan konuşur. Kolay kolay unutmaz, aradan yıllar geçse de hatırlar ve depresyona da çabuk girerler. Erkekler de çok kıskanç ve ukala olurlar, hatalarını kabul etmez. Kendisine danışılmadan yapılan her şeyi eleştirir,mütevazi davrandığını düşünürken bile kendini över.
Narsist olduğunu düşünen kişi, öncelikle sorunla yüzleşmeli ve bunun üstesinden gelmek istemesi durumunda psikolojik destek almalıdır.Bu kişilerde terapi süreci de kolay değil ama doğru yönlendirilmelerle tedavi edilebilir.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.