Mutluluk Sıralamasında Neredeyiz?

0

Mutluluk kavramı kişiden kişiye değişen size özel bir duygu, ama içinde bulunduğunuz sosyal süreçlerden de doğrudan etkileniyor. Ayrıca herkesin daha mutlu yaşayabilmek için bitmeyen planları var. 2012 yılından bu yana sadece kişisel değil, ülke olarak da mutluluğu sağlayan faktörler araştırılıyor. Hangi ülke daha mutlu, bunun da sıralaması var. Mutlu yaşamın standartları belirlenerek, insanların yaşam kalitesinin arttırılmasını sağlayan politikalar belirleniyor.

 

2013 yılında,dünyaca ünlü 3 ekonomi profesörü mutlu ülkeleri belirleyen bir araştırma yaparak, mutlu olmayı sağlayan kriterleri açıklıyor. Kişisel mutluluk kavramında akıl sağlığı,iş güvenliği ve aile yapısının sürekliliği öne çıkarken, ülkelerin mutluluk kavramında güçlü sosyal bağlar, özgürlük, yolsuzluk ve rüşvetin olmaması önem kazanıyor.
Ülkelerin sıralamasına gelince Danimarka 1, Norveç 2, İsviçre 3, Hollanda 4,İsveç 5, Kanada 6, Finlandiya 7, Avusturya 8, İzlanda 9, Avustralya 10. sırada. Amerika Birleşik Devletleri 17, İngiltere 22, Singapur 30, Japonya 43, Rusya 68, Çin 93. sırada bulunuyor. Türkiye’nin yeri 77. sırada !
Kişi başına düşen gayri safi milli hasıla, sağlıklı yaşam süresi,güvenilir ve zor zamanlarında destek veren birisinin olması, cömertlik,özgür yaşama hakkı ve yolsuzlukların olmaması insanların mutlu olmasında önemli yer tutuyor.

danimarka1

İlk sıralardaki ülkeler bu kriterlerin hepsine üst seviyede sahip, Danimarka’da her 10 kişiden 9’u hayatından çok memnun. Nedenleri de belirlenmiş; iş ve özel hayatın dengeli olması ailelerine daha çok vakit ayırmalarını sağlıyor. Çocuklara ve yaşlılara dünyada en çok fon ayıran ülke olması, okulların ve üniversitelerin ücretsiz oluşu, hükümete güvenin yüksekliği, sağlık hizmetlerinin temel hak olması,kadın ve erkek eşitliğinin önceliği, ulaşımda bisiklet kullanımına ağırlık vermeleri ve egzersiz yapmaları nedeniyle daha sağlıklı olup endorfin salgılanması, sade bir yaşam tarzının benimsenmesi, sosyalleşmenin kültürlerinin bir parçası oluşu olumlu duygular veriyor.

mutlu39
Gönüllülük ve diğerlerine karşı sorumluluk kavramı çok gelişmiş, yaşamlarında tüm seçimlerini özgürce ve demokratik yapıya uygun yapıyorlar.
Görünen o ki, öğreneceğimiz çok şey var. Hem birey  hem de ülke olarak çok ciddi endişeler taşırken, geleceklerini kurtarmak için çocuklarımızı nerede okutalım telaşındayken, özgürlüklerimiz konusunda haklı kaygılarımız varken uzun bir süre daha sıralamada üste çıkamayız gibi geliyor, bize…Siz ne dersiniz?

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.