Mutlu Çiftlerin Sırrı Sizce Nedir?

0

Mutlu çift tanımına girmek günümüzde çok kolay değil, ilişkiler hızlı başlayıp hızlı tükenebiliyor. Yine de çevrenizde mutlu olarak tanımlayacağınız örnek çiftler vardır.

İlk başlarda yaşanan coşkuyu sağlam bir bağa çeviren, beraberliklerinde kriz yaşasalar da tamir etmeyi bilen, birbirlerinin sevmedikleri yönlerini kabullenmiş, hatalarını kabullenen ve onaran, zorlukların üstesinden beraber gelmiş çiftlerden bahsediyoruz.

İlişkilerin ilk 2-2.5 senesinden sonra heyecan, tutku, seks azalmaya başlıyor. Bu da lişkinin iyi gitmediğini düşündürüyor. Oysa ilişkilerde geçiş süreci çok doğal, bunu kabul etmek gerekiyor.

Çift olmak sadece kendinizi, tecrübenizi ve ilişkiye bakışınızı geliştirmek değildir, aynı zamanda çift olarak gelişiyor olmalısınız. İlişkiyi inşa etmeye devam etmelisiniz.

Mutlu birlikteliklerin 6 sırrı var; hoşgörü, ortak değerler, iletişim, ortak gelecek hayali, arkadaşlık bağı ve cinsel uyum olarak sıralanıyor.

Evlenirken her iki taraf farklı alışkanlıklarla, hayallerle, beklentilerle gelir. Bu alışkanlıkları, farklılıkları kabul etmek temeldir.

Farklı alışkanlıklarınızdan kaynaklanan sorunları çözmek, bazen birbiriniz için bunlardan vazgeçmek, değişik yönlerinizi sevmeyi öğrenmek gerekiyor.

Ortak değerler kişilik, sosyo-kültürel çevre,eğitim ve tecrübelerle oluşur. Temel olan bu değerler beraberliğin devamında önemli görünüyor. Radikal bir zıtlık olursa ilişki ilerlemiyor.

İletişimin kuvvetli olması hassas bir konu, ilişkiler derinleştikçe yanlış anlamalar, hayal kırıklıkları, anlam yüklemeler artıyor.

İletişimin sınırlarını zorlamamak lazım, bile bile kırıcı kouşmalar ve suçlamalar yapmayın. Tartışmanın hemen ardından konuşmak yerine, biraz kafanızı dinleyip yanlış kelimeler kullanmayı önleyebilirsiniz.

İlişkinin ilerlemesi için çiftler ortak bir gelecek düşünebilmeli, birlikte bir hayal kurup ona ulaşmaya çalışmak hem ilişkinin istikrarı hem de güven duygusu için önemlidir. Bireysel beklentilerinizi açıkça söylemelisiniz ki geleceğinize yön verebilesiniz.

Cinsel uyum önemli, kendinize has bir cinsel dünyanız olmalı. Çoğunlukla monotonlaşan

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın