Mutlu Bir İlişkinin Yolu Kadından mı Geçiyor?

0

Yakın arkadaşlarınızın  eşleri hakkındaki serzenişlerine çok kez tanık olmuşsunuzdur. Kendi çocuklarına ilaveten kocalarını da çocuğu gibi gören, onun da arkasını toplamak zorunda kalan bu kadınlar için hayat daha zor görünüyor.

“Yeniden Doğuyorum” kitabının yazarı Kabuljan Murzaev ailenin direğinin kadın olduğunu ve çaktırmadan aileyi yönettiğinde hem eşin hem de çocukların mutlu olacağını söylüyor.

İlişkide mutluluğun yolunun erkeğin sizin gibi düşünmediğini ve sizin gibi olamayacağını kabul etmekten geçiyor. Erkeği olduğu gibi kabul ettiğinizde ilişkinin şekli de güzelleşiyor. Önce kendinizi bulun, erkeğin doğasını iyice anlayın ve istediğiniz ilişkiyi kendiniz yaratın diyor.

Bu söylem bizim toplumumuzdaki geleneksel kadın yapısına benzese de önce bir bedel ödeyip, sonra meyvelerini toplamayı çağrıştırıyor.

sağlıklıilişki

Erkekleri ortak bir yaşama dahil etmek için sabır, sevgi, güç ve affetmek yani bir çaba gerekiyor. Erkekleri değiştirmeye çalışmayın, bu gereksiz bir çekişme yaratır.

Çocukluğunuzda babanızla olan ilişkiniz ilerideki kadın-erkek ilişkilerinizde önemli rol oynar. Eğer geçmişten gelen bir probleminiz varsa bunu çözmeden, ilişkilerinizi yoluna koyamıyorsunuz.

Sağlıklı bir ilişki emek ve dikkat istiyor;

Evlenmeden önce partnerinizi iyi tanıyın. Her iki tarafta kendisini farklı gösterebilir. Buna rağmen bir beraberlik varsa önceden görmediğiniz şeyleri sonra da “görmezden gelebilir misiniz?”  fikrini bir  düşünün.

Olumsuz özellikleri gözünüze mi batıyor, olumlu olanlara odaklanın. İyi olanları öne çıkarmaya çalışın.

Günlük hayatta, erkekler iş dönüşü yorgun oluyor ve çoğu zaman konuşmuyor. Bu durumda üstelemeyin, susarak ona dinlenecek zaman verin. İyi hissettiğinde kendisi zaten anlatacaktır.

kadınerkek

Annesi ile zıtlaşmayın. Annesinin emeğini kabul edin, onunla savaşmadan olumlu yanlarını görmeye çalışın.

Kadınlar, daha çok sağ beyni kullanıyor. Sağ beyin; yaratıcılık, duygular, hisler ve 6. his demektir. Erkekler, sol beyni kullanır, olaylara mantıkla yaklaşır. Kadınlar daha zeki derken, erkekleri küstürmeyelim. Kadın ve erkek  bir bütün olduğunda anlamlı oluyor.

Fazla gözyaşı erkeklere itici geliyor. Hem negatif etki yaratıyor hem de erkeklerce tehlike olarak görülüyor.

Emek verdiğiniz her ilişki sonsuza kadar sürmeyebilir de… Karar sizin olmalı hiç kimsenin etkisinde kalmayın. “Duygusal kararları kalbinizi dinleyerek verin, boşanma kararı aldıysanız mutlaka 21 gün düşünün.” diyor Murzaev. Çünkü bir kararı olumlu hale getirmek için 21 gün gerekiyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın